Zbliża się wielkie święto kultury. Niesamowita atmosfera, tłumy na ulicach i długie kolejki zwiedzających – to wszystko czeka nas już 20 maja, w czasie Nocy Muzeów.

Noc Muzeów to wielkie święto kultury w całej Europie. Pomimo kolejek, tłoku i zarwanej nocy, co roku tysiące ludzi decydują się wziąć udział w tej kulturalnej uczcie. Wieczorową porą miłośnicy kultury mogą zobaczyć za darmo lub za symboliczną opłatą obiekty zazwyczaj niedostępne i wziąć udział w licznych wystawach. Co tej nocy będzie się działo w Zagłębiu?

Ciekawie Noc Muzeów zapowiada się w Będzinie, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w obiektach Muzeum Zagłębia oraz w Domu Modlitwy Mizrachi.

W trakcie wieczoru w Pałacu Mieroszewskim „W starym atelier fotograficznym” poza wystawami stałymi i czasowymi będzie można uczestniczyć w wielu ciekawych spotkaniach autorskich oraz warsztatach fotograficznych. Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18:30 od wystawy „Magia starej fotografii”.

Noc Muzeów na zamku odbywać się będzie w ramach XIV Turnieju Rycerskiego, gdzie gości będą zabawiać członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Emocji nie zabraknie!

W podziemiach będzińskich natomiast będzie można przekonać się o tym, że w korytarzach historii kryje się współczesność. Po zwiedzeniu podziemi warto wybrać się na zwiedzanie Domu Modlitwy Mizrachi z przewodnikiem, a następnie zajrzeć do pobliskiej Cafe Jerozolima, otwartej tego dnia do północy, aby spróbować potraw kuchni żydowskiej.

W trakcie sobotniego zwiedzania warto także zajrzeć do schronu przeciwatomowego w Będzinie, które dla zwiedzających będzie czynne w godz. 20.00-0.05, a także polski schron bojowy w Dobieszowicach otwarty od 14.00 do 23.00.

W Dąbrowie Górniczej, w Muzeum Miejskim Sztygarka zaplanowano nocne zwiedzanie pełne atrakcji, które rozpocznie się o godz. 18:00. Na uczestników czeka m.in. pokaz AIKIDO, wernisaż wystawy „O tajemnicach kraju kwitnącej wiśni”, teatr kamishibai, II Nocny Turniej w „Ogniem i Mieczem”, a także zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej i Reduty. Dąbrowska Noc Muzeów zakończy się o 2:00.

W Sosnowcu natomiast w Pałacu Schoena Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 17:00. Oprócz zwiedzania wystawy „Ptaszarnia z ulicy Teatralnej” przygotowanej na 120-lecie Teatru Zagłębia zaplanowano wiele innych atrakcji. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się z ulubionymi postaciami scenicznymi, zajrzeć do teatralnej garderoby, a także zobaczyć aktorów Teatru Zagłębia w niezapomnianych monologach scenicznych.

Sosnowiecka Noc Muzeów daje także możliwość zwiedzanie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Ta edycja z uwagi na Jubileusz 500-lecia Reformacji przepełniona wprost będzie atrakcjami. W trakcie trwania tego niezwykłego wieczoru będzie można wysłuchać prelekcji na temat historii ewangelików w Zagłębiu. Główną atrakcją będzie koncert muzyki gospel. Jednak to nie koniec muzycznych wrażeń.