Przedmioty kultu religijnego, archiwalia, a także pamiątki codziennego użytku po Żydach z Będzina i Zagłębia – to wszystko będzie można zobaczyć w sobotę, 19 maja w ramach Nocy Muzeów na wystawie w tworzonym Muzeum Historii Żydów Zagłębia. Na przybyłych czeka także projekcja filmu z getta.

Już w sobotę Noc Muzeów. Tego dnia w Będzinie zaplanowano otwarcie wystawy w tworzonej tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Żydów Zagłębia, czyli Cafe Jerozolima.

– W czasie wystawy będzie można zobaczyć m.in. przedmioty kultu religijnego, archiwalia, a także inne pamiątki po Żydach z Będzina i Zagłębia. Wystawa będzie czynna w sobotę od godziny 18:00 do późnych godzin nocnych, z kolei od poniedziałku, 21 maja codziennie w godz. 10:00 – 18:00. W czasie Nocy Muzeów będzie można także zobaczyć u nas projekcję filmu z będzińskiego getta i wysłuchać historii o dawnych mieszkańcach naszego regionu – mówi Adam Szydłowski, pasjonat i popularyzator kultury żydowskiej.

Warto także wspomnieć, że obecnie trwają rozmowy, z jednym z miast, w sprawie utworzenia stałej siedziby Muzeum Żydów Zagłębia.

Powołanie muzeum jest jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed Fundacją Rutki Laskier. Uważam, że będzie to ukoronowanie naszych wieloletnich wysiłków na rzecz przywrócenia pamięci o ludziach, którzy tak licznie żyli w przedwojennym Będzinie, nazywanym niegdyś Jerozolimą Zagłębia – dodaje Szydłowski.

POLECAMY TAKŻE:

Przeżyć na „wyspie śmierci” – historie prawdziwe. Będzińskie getto [HISTORIA]