W sobotę, 8 września, już po raz kolejny odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku, w całej Polsce, czytane będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, w związku z tym, że tegoroczna odsłona akcji odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku – zachęca Andrzej Duda, prezydent RP. – Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku – dodaje.

Jak podkreśla para prezydencka „Antologia Niepodległości” zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury.

Kulminacja akcji Narodowe Czytanie 2018 nastąpi 8 września. Tego dnia, w wielu miejscach w Polsce, będziemy mogli usłyszeć odczyty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tegorocznej edycji swój udział wezmą także zagłębiowskie miasta.