W sobotę, 7 września odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego uczestnicy przeczytają fragmenty ośmiu polskich nowel.

Tradycją, pielęgnowaną w zagłębiowskich miastach od 8 lat jest wrześniowe czytanie dzieł klasyki literatury polskiej, które odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. 8 nowel polskich dla podkreślenia charakteru ósmej edycji Narodowego Czytania wybrzmi podczas tegorocznej akcji czytania dzieł klasyki literatury polskiej.

W tym szczególnym dniu inicjatorzy i organizatorzy Narodowego Czytania w całym kraju zaproszą do bogatego, ujętego w mistrzowskim stylu i z niezwykłą plastycznością świata refleksji nad człowiekiem i społeczeństwem, które prezentują utwory Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza i Henryka Sienkiewicza.

BĘDZIN

W Będzinie publiczne czytanie nowel odbędzie się w przestrzeni zabytkowego dworca PKP, gdzie swoją siedzibę ma filia nr 3 – Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Organizatorzy, przy wsparciu zaproszonych do czytania gości będą popularyzować czytelnictwo dzieł klasyki literatury polskiej oraz piękno języka polskiego.

Obok czytania zaplanowano również inscenizację noweli „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej przygotowaną przez Lidię Stefek wraz z przyjaciółmi, dr Katarzyną Krzan i Anną Krzan, muzyczną podróż z kataryniarzem, który przeniesie gości w niezapomniany i sentymentalny klimat dawnych podwórek oraz spotkanie z katarynką z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, której historia sięga roku 1934.

Nie zabraknie elementów aranżacji przestrzeni nawiązujących do tematyki nowel, kawy i herbaty, cynamonowych bułeczek, pośród których przechadzać się będzie Bolesław Prus z samą Elizą Orzeszkową. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy malarstwa „Obok Nas” Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie oraz kącik zabaw dla dzieci. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00.

CZELADŹ

W tym roku Narodowe Czytanie w Czeladzi zbiegnie się z urodzinową prywatką na Piaskach, przy Placu Viannay`a. Wydarzenie odbędzie się 7 września, w godzinach 17.30 – 18.30. W czasie tegorocznej odsłony projektu uczestnicy czytać będą „Katarynkę” Bolesława Prusa, jedną z 8 proponowanych nowel polskich.

DĄBROWA GÓRNICZA

W dębowym mieście wspólne czytanie nowel odbędzie się w kilku punktach miasta. Biblioteczną grupę animatorów będzie można spotkać, w godz. 16:00-19:00, m.in. w parku Hallera, na plaży miejskiej przy Pogorii III, na osiedlu Mydlice, czy w Strzemieszycach Wielkich.

– Czytania performatywne będą miały charakter angażujący – nie bójcie się więc do nas dołączyć i odkryć na nowo słynne utwory! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

SOSNOWIEC

7 września, podczas imprez zorganizowanych w wielu miejscach miasta, oprócz czytania wybranych fragmentów ośmiu nowel czekać będą dodatkowe atrakcje: prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki, występy muzyczne i wiele innych. Narodowe Czytanie odbędzie się we wszystkich filiach sosnowieckiej biblioteki.

Zagłębiowska Mediateka Narodowe Czytanie 2019 przeprowadzi pod hasłem „Nowele polskie, czyli obudźmy naszą filantropię”. Na program imprezy składać się będą: obfitujący w wiele atrakcji piknik rodzinny, promocja okolicznościowej karty pocztowej Zagłębiowskiej Mediateki oraz wspólne czytanie fragmentów wybranych nowel. Piknik odbędzie się przed wejściem głównym w godz. 10:00-11:00, a wspólne czytanie w ogrodzie w godz. 11:00- 13:00. Narodowe Czytanie poprowadzą aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu Beata Deutschman i Krzysztof Korzeniowski.

Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.