W sobotę, 8 września, już po raz kolejny odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku, a miasta Zagłębia jak również w całej Polsce, czytane będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, w związku z tym, że tegoroczna odsłona akcji odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku – zachęca Andrzej Duda, prezydent RP.

Jak podkreśla para prezydencka „Antologia Niepodległości” zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury.

Kulminacja akcji Narodowe Czytanie 2018 nastąpi 8 września. Tego dnia, w wielu miejscach w Polsce, będziemy mogli usłyszeć odczyty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tegorocznej edycji swój udział wezmą także zagłębiowskie miasta.

BĘDZIN 

W Będzinie, czytanie jednej z najważniejszych pozycji literatury polskiej rozpocznie się o godzinie 16.00. Fragmenty „Przedwiośnia” przypomną włodarze miasta, mecenasi kultury, aktorzy, seniorzy oraz młodzież. Zaprezentowana zostanie również wystawa edukacyjna oraz bezcenny w świecie kultury i tożsamości narodowej fragment wypowiedzi pisarza z 1924 roku, który jest jedną z dwóch zachowanych, zarejestrowanych wypowiedzi Stefana Żeromskiego.

Zaplanowano także quiz ze znajomości lektury oraz dawkę wiedzy historycznej i literackiej przygotowaną przez historyków Muzeum Zagłębia i pracowników będzińskiej biblioteki, głównych organizatorów wydarzenia. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.

CZELADŹ

W tym roku Narodowe Czytanie w Czeladzi zbiegnie się z Urodzinami Piasków na stadionie przy ul. Mickiewicza w godzinach 17.15 – 18.00. Oprócz głośnego czytania, na przybyłych czekają gry, zabawy i warsztaty przygotowane przez pracowników czeladzkiej książnicy i muzeum, a także liczne atrakcje (w tym koncerty) związane z samymi Urodzinami Piasków.

DĄBROWA GÓRNICZA

W Dąbrowie Górniczej Narodowe Czytanie odbędzie się wyjątkowo w piętek, 7 września w trakcie otwarcia zmodernizowanej biblioteki w Strzemieszycach. Dotychczasowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, zlokalizowana przy ul. Ofiar Katynia 93, przeszła od końca 2016 r. diametralną przemianę. Teraz ma także pełnić funkcję lokalnego centrum kultury, którego w tym miejscu brakowało od lat.

SOSNOWIEC

W Sosnowcu akcja Narodowe Czytanie będzie organizowana w wielu dzielnicach miasta. Na uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje m.in.: prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki, występy muzyczne. I tak w Zagłębiowskiej Mediatece rozpocznie się o godz. 11:00, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, o godz. 11:00, Filii nr 1 – Środula, godz. 12:00, Fila nr 2 – Rudna IV, godz. 11:00, Filia nr 3 – Klimontów, godz. 10:30, Filia nr 5 – Walcownia, godz. 11:00, Filia nr 6 – Niwka, godz. 12:30, Filia nr 7 – Dańdówka Bibliosfera, godz. 11:00, Filia nr 13 – Maczki, godz. 11:00, Filia nr 13 – Maczki MBP w Sosnowcu tegoroczne Narodowe Czytanie 2018 organizuje wspólnie z Miejskim Klubem i Filia nr 15 – Mec, godz. 11:00 , Filia nr 17 – Pogoń, godz. 11:00 , Filia nr 19 – Milowice, godz. 12:00, Filia nr 20 – Stary Sosnowiec, godz. 10:00.

POLECAMY TAKŻE:

Dzielnica w końcu będzie mieć lokalne centrum kultury. Otwarcie w piątek