Już w sobotę, 4 września odbędzie się 10. edycja Narodowego Czytania, w ramach, którego uczestnicy przeczytają fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Tradycją pielęgnowaną w zagłębiowskich miastach od 10 lat jest wrześniowe czytanie dzieł klasyki literatury polskiej, które odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

W tegorocznej edycji organizatorzy Narodowego Czytania w całym kraju zaproszą na dramatyczną wizję moralności w ujęciu tytułowej Pani Dulskiej. Treść dzieła Gabrieli Zapolskiej, dotyka każdego z nas, kiedy staramy się ukryć nasze błędy i słabości. Zanim zaczniemy naprawiać świat, powinniśmy zacząć od siebie.

Będzin

Publiczne czytanie odbędzie się w przestrzeni zabytkowego dworca PKP, gdzie swoją siedzibę ma Powiatowa Biblioteka Publiczna, filia nr 3 – Dworzec Miejski w Będzinie. Organizatorzy, przy wsparciu zaproszonych do czytania gości będą popularyzować czytelnictwo dzieł klasyki literatury polskiej oraz piękno języka polskiego.

Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w składaniu pamiątkowego stempla Narodowego Czytania, otrzymają egzemplarz wydania „Moralności pani Dulskiej” oraz obejrzą wystawę kreacji filmowych i teatralnych „Dulskie”.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00.

Czeladź

Miejscem wydarzenia w Czeladzi będzie Kopalnia Kultury. W programie oprócz czytania fragmentów  „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przez mieszkańców Czeladzi są: koncert Dombrova Piano Duo, quiz z treści dramatu, warsztaty plastyczne, gry i zabawy.

Podczas wydarzenia każdy może złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionych ze sobą egzemplarzach lektury. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00.

Dąbrowa Górnicza

Jak co roku, dąbrowska biblioteka postara się przybliżyć treść wybranego dzieła, mieszkańcom miasta na swój własny, oryginalny sposób. W takich miejscach jak: park Hallera, Pogoria 3 i park Zielona, należy wypatrywać literackiej rikszy, która będzie ruchomym przekaźnikiem treści, tegorocznej lektury. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 16:00 – 17:30.

Sosnowiec

Dziesiąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbędzie się w ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, bibliotece młodzieżowej i filiach nr 3, 4, 7, 10, 11 i 15.

Imprezę poprowadzą Magdalena Boczkowska i Bartłomiej Majzel, a do odczytu fragmentów dramatu, oprócz mieszkańców miasta, zaproszeni zostaną przedstawiciele władz miasta, radni, sympatycy biblioteki, lokalni artyści, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz pracownicy Zagłębiowskiej Mediateki.

Na gości czekać będzie słodki poczęstunek, dodatkowo będzie możliwość uzyskania odbitki okolicznościowej pieczęci na podarowanych książkach i pocztówkach. Zostaną również udostępnione do odsłuchu fragmenty dramatu w wykonaniu Mieczysławy Ćwiklińskiej, Zofii Lindorf oraz Karoliny Lubieńskiej.

Imprezę uatrakcyjni prezentacja multimedialna, przypominająca zebranym poprzednie edycje akcji, organizowane przez MBP w Sosnowcu. Wstęp tylko z zaproszeniami.

Narodowe Czytanie

Akcję zapoczątkowano w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i  najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwie. Tym samym dzieło Adama Mickiewicza stało się pierwszą lekturą Narodowego Czytania, akcji zorganizowanej przez prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego.

Pomysłodawcą projektu była Agnieszka Celeda (dyrektor Biura Kultury Kancelarii Prezydenta RP), której pragnieniem było traktowanie literatury narodowej nie tylko, jako przedmiotu nauczanego w szkole, a jako części życia społecznego.