W miastach Zagłębia Dąbrowskiego czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w ramach inicjatywy Narodowego Czytania. Do akcji włączyli się także uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” z Sosnowca.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Lekturę wybrano m.in. ze względu na jej treść, która dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości.

Miasta Zagłębia Dąbrowskiego po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w sobotę 8 września. Udział w akcji wzięli również uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość”, którzy wspólnie z młodzieżą z biblioteki w Łazach w poniedziałek, 10 września na sosnowieckiej Patelni odgrywali wybrane fragmenty powieści Stefana Żeromskiego.

Był więc Cezary Baryka, Szymon Gajowiec, Laura, Wanda czy Karusia, były też oryginalne stroje z początku XX wieku. Elementem bardziej współczesnym było wykonanie piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Na zakończenie najwytrwalsi słuchacze mogli uczestniczyć w quizie dotyczącym życia pisarza i treści powieści.