Wielkimi krokami zbliżają się finałowe przesłuchania tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Pierwsze finałowe przesłuchania 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika rozpoczną się 12 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Schopina i potrwają trzy dni.

– Przez trzy dni przesłuchać obejrzymy występy 134 wykonawców. Najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z różnych epok i krajów zaśpiewają soliści, chóry i zespoły. Wszyscy wykonają około 330 kolęd – zapowiada Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Wykonawcy, którzy zaprezentują się na przesłuchaniach finałowych, zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach.

– Wiemy, że poziom tych eliminacji był bardzo wysoki. Mamy więc nadzieję, że dostarczymy widzom wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń – dodaje Jarosław Ciszek.

Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Rachubińskiego (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi), którego w ocenie wspierać będą prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Festiwal zakończy się tradycyjnie koncertem galowym, który odbędzie się 15 stycznia o godz. 16.00 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka.

Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie występy będą transmitowane na żywo w internecie.

Przypomnijmy, że na początku grudnia festiwal zyskał duże wsparcie. Nowym partnerem strategicznym imprezy została Polska Spółka Gazownictwa.

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć tak piękną i ważną dla polskiej kultury inicjatywę, jaką jest Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jak wiadomo, w całej branży naftowo-gazowo-górniczej jest ogromne przywiązanie do tradycji. A przecież do najpiękniejszych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd i pastorałek. Polska Spółka Gazownictwa zawsze stara się wspierać wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, które promują polską tradycję i kulturę. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do dalszego rozwoju tego niezwykłego przedsięwzięcia, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski i liczymy na owocną współpracę w przyszłości – powiedział Jarosław Wróbel, prezes PSG.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...