Alarm smogowy w regionie. Dopuszczalne normy zostały kilkukrotnie przekroczone. Najgorsza sytuacja panuje w południowej części województwa.

Początek tygodnia i fatalne informacje dotyczące jakości powietrza. Dopuszczalne normy dla obecności pyłu zawieszonego zostały przekroczone kilkukrotnie.

Najgorsza sytuacja panuje w Rybniku. Tam o godz. 8.00 wskaźniki pokazywały 2272 proc. normy. Bardzo źle było także w pozostałych miastach naszej aglomeracji.

Sytuacja w Zagłębiu również nie jest najlepsza. O godz. 7.00 w Dąbrowie Górniczej normy pyłu zawieszonego PM10 przekraczały 406 proc. Z kolei godzinę później w Sosnowcu wskaźniki pokazywały 458 proc.

Smog jest groźny dla zdrowia

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Zagrożone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci

– Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia – uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu i znużenia. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości – informują pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych.

– W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem – dodają.

Jakie są zalecane środki ostrożności?

W przypadku poziomu 200-300 mikrogramów na metr sześcienny wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

– Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe powinny ograniczyć przebywanie do niezbędnego minimum – podkreślą pracownicy WIOŚ.

Sytuacja ma się lekko poprawić

Według prognoz, w poniedziałek jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie. Jak podają służby, w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone. Najgorzej ma być w centralnej i południowej części województwa śląskiego.

Przypomnijmy, że dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześciennych.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

W Zagłębiu edukowali mieszkańców

W sobotę i niedzielę Zagłębiowski Alarm Smogowy przeprowadził dwa happeningi – w Będzinie i Sosnowcu. Akcja prowadzona była w ramach realizowanej tej zimy przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.