W kwietniu ruszy nabór do miejskiego programu in vitro w Sosnowcu. Miasto wybrało już firmy, które zajmą się jego realizacją.
W kwietniu ma się rozpocząć nabór wniosków o dofinansowanie procedury in vitro dla mieszkańców Sosnowca. Miasto wybrało dwie kliniki, które wykonają procedurę – INVIMED-T i Centrum Bocian.
– Każda z klinik będzie mogła pomóc 20 parom. Trwają ostatnie przygotowania i nabór wniosków rozpocznie się w kwietniu – poinformował Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Samorządowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2017-2020” – zakłada pokrycie 80 proc. kosztów jednej procedury in vitro (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł). Pozostałą część płacą pacjenci.
Dla kogo sosnowiecki program?
W programie mogą brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat. Potencjalni rodzice muszą być zakwalifikowani do lecenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Konieczne jest też udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub roczne bezskuteczne leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.
W 2017 roku wydali 163 tys. zł
W ubiegłym roku Sosnowiec wydał na program 163 tys. zł. Skorzystało z niego 35 par, w przypadku 10 zapłodnienie pozaustrojowego poskutkowała ciążą. W ostatnich tygodniach na świat przyszło pierwsze dziecko – dziewczynka.
– To świadczy o tym, że nasz program jest potrzebny i skuteczny – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
W lutym sosnowiecki magistrat ogłosił konkurs na tegoroczną edycję programu. W przetargu wzięły udział cztery zainteresowane kliniki.
– Miejski program dofinansowania do procedury in vitro dla mieszkańców Sosnowca pokazuje, że warto wspierać pary borykające się z problemem niepłodności. Dzięki pomocy finansowej, zapewnieniu odpowiedniego leczenia w specjalistycznych placówkach, mają one szansę stać się w końcu rodzicami – mówi Bartosz Mrugacz, dyrektor ds. rozwoju Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian.
Wrócili po kilku latach przerwy
Przypomnijmy, że od 2013 roku w Sosnowcu działał już pilotażowy program wsparcia in vitro. Samorząd zrezygnował jednak, gdy krajowy program uruchomił rząd PO-PSL. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, ministerstwo zdrowia postanowiło wycofać się z finansowania procedury in vitro. W 2017 Sosnowiec powrócił do realizacji programu. W sumie na jego realizację do 2020 roku zamierza wydać 800 tys. zł.