Na dworze upał. Szukając ochłody nad wodą, nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Plażując i kąpiąc się, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo ich lekceważenie i nierozwaga mogą zakończyć się tragedią.
Przede wszystkim nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno też wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury, m.in. nie można skakać do zbiorników o nieznanym podłożu czy wypływać daleko od brzegu. Najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Nad wodę warto również wybierać się w czyimś towarzystwie, tak by w razie nieszczęśliwego wypadku, ktoś wezwał pomoc. Nad wodą należy też zwracać szczególną uwagę na dzieci.
Bezpieczeństwo nad wodą
Miniony weekend nad Pogorią III przyniósł niestety przykład narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. W sobotę, 19 czerwca, nietrzeźwi rodzice wybrali się materacem z dzieckiem na środek jeziora. Na szczęście dotarli do nich ratownicy i bezpiecznie sprowadzili na brzeg. Oprócz zapobiegania groźnym zdarzeniom, dąbrowscy WOPR-owcy prowadzili również akcje reanimacyjne u osób, u których doszło do zatrzymania akcji serca. W sobotę taka sytuacja wydarzyła się nad „trójką”, a dzień później nad Pogorią I.
Sezon kąpielowy nad Pogorią I i III oficjalnie ruszył 15 czerwca. Tego dnia codzienne dyżury rozpoczęli ratownicy wodni, a nad „trójką” zaczął działać sezonowy posterunek straży miejskiej.
W letnim sezonie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają pełne ręce roboty. – Dużym problemem jest korzystanie z kąpielisk przez osoby pod wpływem alkoholu, spożywanie go na sprzęcie pływającym i doprowadzanie się do stanu upojenia. W takich sytuacjach często interweniujemy i sprowadzamy do brzegu tych, którzy nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Bardzo często spotykamy się też z brakiem opieki nad dziećmi. To bardzo niebezpieczne sytuacje, bo wtedy istnieje ryzyko, że maluch znalazł się w wodzie. Zwykle jednak dziecko się gubi na plaży, odnajdujemy je całe i zdrowe, więc wszystko się dobrze kończy – opowiada Andrzej Latosik, prezes dąbrowskiego WOPR.
Dąbrowscy WOPR-owcy, oprócz obserwacji kąpielisk przy plażach, działają też na wodzie, patrolując jeziora na motorówkach i łodziach. Kąpieliska w tygodniu są strzeżone w godz. 10.00 – 18.00, a w weekendy o godzinę dłużej. Nad „trójką” w tygodniu czuwa 12 ratowników, a w weekendy 4-5 dodatkowych. Nad „jedynką” w tygodniu jest ich 2, a w weekendy 3. W przypadku szczególnie dobrej pogody, która przyciągnie większe tłumy, WOPR będzie wzmacniał obsadę.
Straż miejska nad Pogorią
Nad Pogorią III od 15 czerwca działa sezonowy posterunek straży miejskiej nad Pogorią III. Do połowy września strażnicy będą pilnować porządku i bezpieczeństwa wypoczywających w rejonie dąbrowskich jezior.
– Nad Pogorią III będą dyżurować dwa dwuosobowe patrole. Jeden skupi się na rejonie plaży, drugi zajmie się okolicą jeziora. W razie potrzeby i możliwości, nad akwen będziemy kierować dodatkowych funkcjonariuszy – mówi Radosław Romanek, komendant straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej.
Strażnicy do swojej dyspozycji mają mieć rowery, które pozwolą im sprawniej i szybciej dotrzeć w różne miejsca.
Sezonowy posterunek nad Pogorią III będzie działał po raz drugi. Debiut zaliczył w 2020 roku. W letnim sezonie nie brakuje interwencji, bo popularna Pogoria przyciąga wiele osób, a wraz z nimi sporo problematycznych sytuacji. – Zeszłego lata w okolicy jezior strażnicy miejscy wylegitymowali 809 osób, wystawili 636 mandatów, pouczyli 172 osoby, interweniowali wobec 14 nieletnich i zatrzymali jednego przestępcę. Często dochodzi tam m.in. do zakłóceń porządku, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy łamania przepisów ruchu drogowego – wylicza Radosław Romanek.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: