W województwie śląskim ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna „Mogę zatrzymać smog – Przedszkolaku złap oddech”, w ramach której do przedszkoli trafi pięćset oczyszczaczy powietrza.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

– Dzieci są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne i złą jakość powietrza. Chcemy uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia i życia, dlatego przekażemy pięćset oczyszczaczy powietrza, które trafią do sal dydaktycznych w przedszkolach w całym regionie. Zachęcam przedszkola do składania wniosków i włączenie się akcji, która rusza na początku września – wyjaśnia Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W ramach kampanii zostanie przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją, zachowań prozdrowotnych. Koszt kampanii to ponad 1 mln zł, z czego 300 tys. zł to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

O udział w kampanii mogą ubiegać się przedszkola publiczne dla których organem prowadzącym jest gmina z terenu województwa śląskiego. Dyrektor przedszkola zainteresowany udziałem placówki w kampanii powinien wysłać formularz zgłoszeniowy, zgodnie ze wzorem i zasadami określonymi w regulaminie, na adres: wydzial.pw@slaskie.pl. Nabór rozpocznie się 2 września 2019 roku, a zakończy 20 września.

Projekt zakłada udział w kampanii około 100 placówek z terenu województwa śląskiego – po ok. 20 z każdego okręgu konkursowego (5 okręgów). Kolejność zgłoszeń, z uwzględnieniem podziału na okręgi konkursowe, będzie decydowała o zakwalifikowaniu się palcówki do udziału w kampanii.

Placówki, które zakwalifikują się do udziału w kampanii otrzymają pomoc w postaci oczyszczaczy powietrza (maksymalnie 5 na jedną placówkę). W ramach kampanii zostanie przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć o tematyce: zanieczyszczenie powietrza, smog, walka z niską emisją, zachowania prozdrowotne.

Rodzice przedszkolaków otrzymają również ulotki informacyjne na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, sposobów unikania narażenia na zanieczyszczone powietrze. W przedszkolach mają pojawić się też plakaty edukacyjno-informacyjne oraz tablice informacyjne o stanie jakości powietrza.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Jest to przerażające jak dzieci są w maskach normalnie szok!!? Ludzie do dzieła ! Aby nasze dzieci nie musiały chodzi. Tak na codzien bo to nie jest normalne ! Zachęcam do programu czyste powietrze ! Ja osobiście posiadam EEI PELLETS od kostrzewy i polecam

  2. Czasami te oczyszczacze powietrza nie są zasilane energią elektryczną? Kupujemy oczyszczacze, aby zużywać więcej prądu, aby spalać więcej węgla i na pewno wtedy będzie lepiej. Paranoja. Widać komuś bardzo zależy, aby wypromować swój sprzęt i swoją firmę, a ludziom wcisnąć kolejny zbędny gadżet.

    • No w domu sobie fajnie pooddychasz czystym powietrzem, uważaj tylko aby po wyjściu na dwór cie nie zabiło. Jak się odzwyczaisz od gestego powietrza to potem jeden wdech i cie nie bedzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here