50 oczyszczaczy powietrza trafi wkrótce do dąbrowskich przedszkoli. 4 takie urządzenia pojawią się także w domach pomocy społecznej.

Zakup oczyszczaczy przez miasto to kolejne przedsięwzięcie władz Dąbrowy Górniczej, nastawione na poprawę tego, czym oddychają dąbrowianie. – Dzieci i osoby starsze to grupy, które są najbardziej narażone na oddziaływanie smogu. Dlatego też podjęliśmy decyzję o wyposażeniu dąbrowskich przedszkoli i instytucji opiekujących się seniorami w oczyszczacze powietrza. Zdajemy sobie sprawę, że nie eliminuje to problemu smogu całkowicie, ale choć w części pomoże ograniczyć jego oddziaływanie na podopiecznych dąbrowskich placówek – tłumaczy Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Oczyszczacze trafią do wszystkich miejskich przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w podstawówkach. O czystość powietrza zadbają również w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Norwida, a także w Dziennych Domach Pomocy Społecznej przy ul. Jaworowej, Korczaka i Morcinka.

Nie jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie. Od początku zeszłego roku 11 oczyszczaczy służy małym podopiecznym miejskiego żłobka i jego filii.

Jak Dąbrowa Górnicza walczy ze smogiem? – W mieście funkcjonuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W jego ramach, w 2017 i 2018 roku, przeznaczono ponad 3 mln 834 tys. zł na dotacje dla osób, które zdecydowały się zmienić ogrzewanie na nowoczesne i ekologiczne. Tym sposobem stare, kopcące kotły zniknęły z 556 domów – odpowiadają urzędnicy.

Dodatkowo, w 2017 roku, w mieście uruchomiono innowacyjny system badania jakości powietrza. Jego stan mieszkańcy na bieżąco mogą obserwować na specjalnej stronie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak wygrać walkę ze smogiem? Rusza kampania Zagłębie bez smogu