Wkrótce rozpoczną się prace przy byłym budynku biblioteki na os. PCK w Sławkowie. Powstanie tu klub dziecięcy, na którego stworzenie miasto pozyskało prawie 430 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Klub malucha będzie miejscem, w którym w godzinach popołudniowych będą mogli spędzić czas najmłodsi mieszkańcy miasta. Rodzice w tym czasie bez pośpiechu zrobią zakupy lub załatwią inne ważne sprawy. Maluchy, pod fachową opieką, będą spędzać ten czas na grach i zabawach.

– Pomysł utworzenia klubu malucha często przewija się w moich rozmowach z mieszkańcami. Faktycznie, takiego miejsca w Sławkowie dotychczas brakowało – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Zgodnie z wymogami projektu, w klubie malucha opiekę znajdą dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia. Klub ma wspierać rodziców w opiece i wychowaniu najmłodszych, ale przede wszystkim zapewnić dziecku możliwość rozwoju poprzez zabawę w czasie, gdy rodzice ze względów zawodowych nie będą mogli sprawować jej osobiście.

Warto podkreślić, że Sławków znalazł się w gronie samorządów zakwalifikowanych do udziału w projekcie „Maluch+”. W marcu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wręczone zostały specjalne promesy, stanowiące gwarancję wypłaty przez ministerstwo środków.

Całość prac kosztować ma prawie 480 tys. zł. Brakujące środki dołoży miasto. W ramach tej kwoty przeprowadzona zostanie termomodernizacja obiektu, przebudowa ścian, wymiana stolarki okiennej i przyłączenie mediów. Wyremontowane mają być również zewnętrzne schody.

Klub Malucha będzie też odpowiednio wyposażony. Znajdą się tu niezbędne meble, w tym łóżeczka, zabawki, sprzęt RTV i AGD. – Chcemy, by klub rozpoczął działalność w pierwszym kwartale 2020 roku. Do tego czasu opracowany będzie regulamin funkcjonowania i zasady naboru – zapowiada burmistrz miasta.