Ruszyły długo wyczekiwane prace na Bulwarze Czarnej Przemszy w Sosnowcu, zwycięzcy tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pracami zajął się MZUK.

Bulwar Czarnej Przemszy to projekt obywatelski, który ma na celu rewitalizację brzegu rzeki. Projekt został skierowany do realizacji dzięki zwycięstwu w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu.

Pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych swoją pracę rozpoczęli od zdjęcia nawierzchni z chodnika biegnącego wzdłuż rzeki oraz wyrównania terenu.

– Obecnie przy pomocy koparki i łopat ściągamy starą i nierówną nawierzchnię, na odcinku od ulicy Warneńczyka do ulicy Wawel, a także pozbywamy się korzeni i wyrównujemy teren – powiedział nam jeden z pracowników.

Kolejne etapy pracy zakładają powstanie drogi rowerowej i alejki spacerowej na odcinku od ulicy Przyjaciół Żołnierza do ulicy Wawel. Tym jednak zajmie się firma wyłoniona w przetargu.

– To pracochłonny projekt, dlatego uznaliśmy, że część zadań zostanie przekazana innej firmie. Zanim to nastąpi, my już rozpoczęliśmy pracę – mówi Rafał Łydek, dyrektor MZUK.

Rewitalizacja bulwarów ma polegać na wybudowaniu wzdłuż brzegu rzeki ścieżki rowerowej oraz alejki spacerowej, z których będą mogli korzystać zarówno rowerzyści, jak i poruszający się pieszo, uprawiający nordic walking czy biegacze. Dodatkowo wzdłuż rzeki ustawione będą ławki, a także przewijaki dla rodziców z dziećmi. Ponadto wybudowane zostaną punkty rekreacyjne wyposażone w stojaki rowerowe oraz stoliki.

Pierwotnie projekt miał być oddany do użytku mieszkańców już w lipcu, niestety z powodu zamieszania z wykonawcą ma być gotowy dopiero jesienią.