W poniedziałek, 5 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie jednego z największych w regionie ogrodów jordanowskich w Kazimierzu Górniczym. Zarówno mieszkańcy Sosnowca, jak i całego Zagłębia będą mogli z niego korzystać przez cały rok.

Znajdujący się w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu ogród jordanowski zajmuje powierzchnię ok. 13 tysięcy metrów kwadratowych i jest trzy razy większy, od tego, który znajduje się w Parku Sieleckim.

– Jest to jeden z największych, o ile nie największy, ogród jordanowski w regionie – mówił Michał Wasik, prowadzący imprezę inaguracyjną.

Podczas oficjalnego otwarcia, na scenie pojawiły się dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli. Najmłodsi Sosnowiczanie przygotowali koncert oraz część artystyczną, po której wraz z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim oficjalnie przecięły wstęgę do nowo powstałego ogrodu. Dla najmłodszych przygotowano także słodkie upominki.

– Bardzo się cieszę, że w dniu dzisiejszym udało nam się uruchomić całoroczny ogród jordanowski, gdzie dzieciaki, ale nie tylko bo myślę, że każdy z nas, będzie się mógł dobrze zabawić – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.– Cieszę się, że dzień przed Mikołajem wszyscy mieszkańcy Sosnowca, bo to wszyscy mieszkańcy Sosnowca są inwestorami, każdej inwestycji w naszym mieście, otrzymali prezent – dodaje.

Obiekt podzielony jest na kilka stref: dla małych dzieci z urządzeniami, które mają bajkowy wygląd, dla średnich dzieci oraz dla dużych. W tej pierwszej pojawiły się huśtawki, ważki, bujaki oraz urządzenia do zabaw w piasku. W bliskiej odległości strefy dla maluchów znajdują się urządzenia muzyczne. W strefie dla średnich dzieci zamontowano m.in. urządzenia na sprężynach, symulator deskorolki oraz rodeo i ruchoma linia. W ostatniej strefie powstała szeroka zjeżdżalnia na specjalnie usypanym 2,5-metrowym pagórku. W kilku miejscach pod pagórkami powstały przejścia w formie tuneli.

Jedną z największych atrakcji sosnowieckiego ogrodu jordanowskiego będzie kompleks linariów, z górującą nad tą częścią 10-metrową wieżą.

W ogrodzie, nie zabraknie również strefy rekreacyjnej, w której dzieci będą się mogły spontanicznie pobawić. Powstaną tu takie urządzenia, jak równoważnia, grzybki do przeskoków, słupki do slalomu, drążki do przewrotu czy drabinka. W strefie odpoczynku zamontowane zostaną specjalne stoły z siedziskami.

Całość zlokalizowana jest w pobliżu muszli koncertowej, a w drugiej części parku powstanie strefa fitness z siłownią. Tuż obok stref powstała także fontanna z dyszami zamontowanymi w podłożu oraz pergola z zadaszeniem co 10 metrów. Nie zabraknie też miejsc do siedzenia, piknikowania i spacerowania.