Najstarszy w Dąbrowie Górniczej park – Zielona, przejdzie prawdziwą metamorfozę. W nowej odsłonie będzie nawiązywać do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono.

– Park Zielona w nowej odsłonie będzie nawiązywać do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość zapowiada się niezwykle obiecująco, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, sceną parkową, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami, kładkami nad parkowymi stawami, a z czasem nawet z niezwykłą przestrzenią zagrody zagłębiowskiej, która znajdzie się poza głównym obszarem parku i będzie jedynym takim miejscem w Polsce – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydent.

Jak informuje dąbrowski magistrat, wszystko to zostanie podporządkowane przyrodzie. – Architekci zostali zobligowani, by projektować w taki sposób, że jeśli na drodze stoi drzewo, to trzeba je ominąć, a nie wyciąć. Tego chcieli dąbrowianie, uznając w konsultacjach, że „bohaterami” parku są drzewa i czosnek niedźwiedzi, pięknie kwitnący wiosną, a nie asfalt i beton. Efekt końcowy można będzie podziwiać w przyszłym roku. To był bardzo wymagający projekt, ale zrobiliśmy wszystko, by Zieloną w nowej odsłonie można było uznać za najlepszą przestrzeń parkową w regionie – dodaje Bazylak.

Modernizacja Parku Zielona prowadzona jest w ramach unijnego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy”, którego liderem jest Dąbrowa Górnicza. Jego wartość w części dotyczącej Dąbrowy wynosi ok. 21 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pozyskanych przez miasto sięga 15 mln zł.

Najważniejsze zmiany w Parku Zielona

W parku, przy tanecznym kręgu mają zostać wyeksponowane trzy daty: 1936 – rok powstania Parku Zielona, 1957 – rok budowy kręgu, 2018 – rok, w którym Zielona dostanie nowe życie. Z parku zniknie asfalt i beton. Alejki zostaną wyłożone płytkami i kostką z granitu, leśne ścieżki pokryje jasna nawierzchnia mineralna. Powstanie także parkowa scena, czyli miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Jak zapowiada magistrat, przybędzie obiektów małej architektury – ławek, murków, oryginalnych latarni, pergoli, koszy na śmieci, ogrodowych płotków, stojaków rowerowych, tablic edukacyjnych. Park jeszcze bardziej zazieleni się i rozkwitnie licznymi barwami. Po nasadzeniach pojawi się więcej roślin kolorowych, drzew oraz krzewów liściastych i iglastych, paproci, bylin, roślin cebulowych, wodnych, przybrzeżnych, bagiennych.
W miejscu istniejącego placu zabaw powstanie nowy. Połączy zabawę i edukację, będzie przeznaczony dla dzieci w różnym wieku i dostosowany dla niepełnosprawnych.

W centralnym punkcie powstanie fontanna. Tak jak dziś, ale nie taka jak dziś. Dużo ładniejsza, w upalny dzień da ochłodę, wieczorem urzeknie piękną iluminacją. Obok zagości strefa „wodnych skoczków” (fontanna z wodą wytryskującą bezpośrednio z chodnika), która z pewnością przyciągnie najmłodszych. Nie zabraknie miejsca dla klimatycznych punktów gastronomicznych.