W poniedziałek, 11 kwietnia przejazd przez mostek przy przejeździe kolejowym na ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej został zamknięty. W przyszłym tygodniu rozpocznie się rozbiórka i budowa nowego mostu.

Zlokalizowany przy przejeździe kolejowym niewielki most powstał w latach 70. XX wieku. Obecnie, z powodu uszkodzenia skrajnych dźwigarów, nośność obiektu została ograniczona do 12 t. Dodatkowo, w celu zmniejszenia obciążeń, ograniczono szerokość jezdni.

Obok znajdują się dwie kładki dla pieszych, również przeznaczone do rozbiórki. Docelowo ruch pieszych oraz rowerzystów będzie odbywał się po nowym moście. Natomiast po zamknięciu mostku czynna jeszcze kładka tymczasowo będzie służyć pieszym.

Zamknięcie przejazdu przez mostek nad Rakówką nastąpi w poniedziałek, a tydzień później rozpocznie się budowa nowego obiektu. – 19 kwietnia rozpocznie się jego rozbiórka. Zgodnie z umową, nowy most ma powstać do końca czerwca tego roku – zapowiada Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Wartą ponad 2 mln zł inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj” miasto zleciło spółce MZUM.Pl.

Utrudnienia dla kierowców

Zamknięcie mostku oznacza konieczność wytyczenia objazdu. Z tego powodu od początku tygodnia trwał remont nawierzchni na ulicach Wiosennej i Rodzinnej, przez które zostanie wytyczony objazd do ul. Strzemieszyckiej. Z objazdu będą korzystać także autobusy komunikacji miejskiej.

Wspomniany objazd zostanie wytyczony ulicami: Narutowicza, Orkana, Łuszczaka, Szałasowizna, Wiosenną, Rodzinną i Rudną.