Miasta stawiają na ekologię. Wzorem Katowic i Gliwic, także w Sosnowcu powstanie sieć miejskich wypożyczalni rowerów. Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku.

Sosnowiec dołączył do miast w których za zaprojektowanie i zainstalowanie sieci wypożyczalni rowerowych będzie odpowiedzialny największy krajowy operator systemów rowerowych, firma Nextbike Polska, która prowadzi od ponad dwóch lat podobną sieć w Katowicach.

Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku. W systemach firmy, które służą do zarządzania stacjami rowerowymi w innych miastach zarejestrowało się już 1500 sosnowiczan.

Budowa wypożyczalni jest elementem dużego projektu w ramach ZIT-u, który zakłada m.in. budowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je dróg rowerowych.

Przebudowa przejść podziemnych już trwa, niebawem poznamy wykonawcę przebudowy ulicy 3 Maja wraz z budową buspasów oraz firmę, która wybuduje 17 kilometrów ścieżek rowerowych. Chcemy by Sosnowiec był przyjazny wszystkim tym osobą, które wybierają komunikację zbiorową lub rower – podkreśla Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

– To pierwszy w kraju przypadek tak zadaniowego zaprojektowania systemu rowerowego. W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – dodaje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

W sumie w ramach projektu w mieście pojawi się dziewięć zadaszonych wypożyczalni, które dysponować będą 130 rowerami (w tym 4 trójkołowymi i 4 typu tandem). W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, a w dwóch będzie po 30 sztuk.

– Jesteśmy dumni. Sosnowiec jako pierwsze miasto w tym regionie i pierwsze w Polsce będzie miało zadaszone wypożyczalnie. Ponadto, drugą nowością będą trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych i niewidomych – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

Wypożyczalnie powstaną: w ciągu ulicy 3 Maja, ul. Andersa, ul. Narutowicza. ul. Wawel ul. Teatralnej ul. Ostrogórskiej, al. Mireckiego i ul. Piłsudskiego.

Wypożyczalnia rowerów - fot. UM Sosnowiec

Zgodnie z podpisaną w czwartek umową, zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca kwietnia 2018 roku, jednak firma Nextbike Polska zadeklarowała, że skróci ten termin o 30 dni. – Rowery publiczne powoli zaczynają opanowywać aglomerację śląsko-dąbrowską. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą zwiększające się natężenie ruchu ulicznego i problemów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, możemy tylko cieszyć się, że coraz więcej miast dostrzega atuty proekologicznej komunikacji miejskiej na każdą kieszeń – mówi prezes Nextbike Polska.

Inwestycja warta jest 1,7 mln złotych.

Cennik jest już znany

Rowery Nextbike będzie można wypożyczyć na 30 min (bez opłaty), jeżdżąc do 31 do 60 min zapłacimy 1 zł. Druga godzina to wydatek 2 zł, a trzecia 3 zł. Czwarta godzina oraz kolejne, do 12 godzin jazdy to koszt 4 zł.

Za niezwrócenie roweru do 12 godzin trzeba będzie zapłacić 200 zł. Za kradzież utratę lub zniszczenie jednośladu przyjdzie nam zapłacić 2 tys. złotych.

Wszystkie sieci wypożyczalni, którymi dodatkowo firma zarządza, są kompatybilne. To znaczy, że użytkownik, który założy konto w jednym z nich, może bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce.

Sosnowiec to trzecia, po Katowicach i Gliwicach, inwestycja tego typu w województwie śląskim. – Będziemy rozmawiać z władzami Katowic, by rowerzyści mogli zostawić wypożyczony w Katowicach rower w Sosnowcu i odwrotnie – zapowiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ponadto, system jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii i od tego roku w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Bułgarii. Również tam można korzystać z wypożyczalni rowerów płacąc według lokalnych taryf.

Opłatę będzie można realizować przy pomocy karty kredytowej, usługi SMS, jak również Śląskiej Karty Usług Publicznych i szybkimi przelewami.

Nowe drogi rowerowe w mieście

To nie koniec zmian jakie czekają na mieszkańców Sosnowca. Miasto prowadzi właśnie przetarg na wyłonienie wykonawców, którzy wybudują łącznie 17 km ścieżek rowerowych łączących ze sobą sieci wypożyczalni rowerów i małe węzły przesiadkowe.