Walka ze smogiem trwa. Opracowany został nowy projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie dotacji do wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Sosnowiec zapowiada wdrożenie programu dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Dofinansowanie ma sięgać nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

W ten sposób miasto chce zachęcić do wymiany tanich pieców węglowych, tzw. kopciuchów, które mają największy wpływ na lokalny stan zanieczyszczenia powietrza i są głównym powodem tzw. niskiej emisji.

Dofinansowanie w formie dotacji można uzyskać do 80 proc. kosztów związanych z zadaniem inwestycyjnym polegającym na modernizacji systemu grzewczego, wynikających z podłączenia do sieci ciepłowniczej, jednak nie więcej niż 8 tys. zł dla jednego beneficjenta w latach 2017-2018 oraz nie więcej niż 4 tys. od roku 2019. Obecnie kwota dofinansowania wynosi 3 tys. złotych.

Na zakup kotła gazowego centralnego ogrzewania i opłaty przyłączeniowej dotacja wyniesie nie więcej niż 8 tys. w latach 2017-2018, nie więcej niż 4 tys. od roku 2019.

Podobnie będzie w przypadku zakupu kotła olejowego centralnego ogrzewania oraz zakupu urządzeń i elementów grzewczych i modernizację lub wymianę instalacji elektrycznej związanej z wykonaniem ogrzewania zasilanego energią elektryczną.

– Chcemy, aby sosnowiczanie szybko zaczęli wymieniać piece, stąd większe dopłaty przez taki okres – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakup kotła na paliwo stałe centralnego ogrzewania, jedynie w przypadku kiedy występują bariery techniczne związane z podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub zainstalowaniem centralnego systemu ogrzewania zasilanego kotłem gazowym, możliwy będzie z dotacją nie większą niż 4 tys. zł w latach 2017-2018 oraz nie większą niż 2 tys. zł w latach 2019-2020.

– Dopłaty do pieców węglowych będą obowiązywały tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia ogrzewania centralnego lub innego ekologicznego źródła – podkreśla Arkadiusz Chęciński. Od roku 2021 zakup kotłów na paliwo stałe nie będzie dofinansowany – dodaje.

Dotacja udzielana jest jednorazowo i stanowi częściową refundację poniesionych przez wnioskodawcę kosztów, związanych z danym zadaniem inwestycyjnym.

Jest to krok w dobrym kierunku – przekonują sosnowieccy radni.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. No chyba pogięło radnych – ogrzewanie gazem jest horrendalnie drogie! Może by tak porozmawiać z dostawcami gazu żeby nie stosowali wyższej taryfy za gaz w przypadku wykorzystywania go do ogrzewania to wtedy zaczęło by mieć to sens a tak – piękna dopłata 8 tyś do kotła gazowego a potem co miesiąc conajmniej 1500zł w sezonie grzewczym w standardowym budynku…
    I znów z pięknej idei robi się kupa łajna.

  2. W lecie smog nie opuści stolicy zagłymbia, no ale cuda się zdarzają ,teoretycznie. Piece węglowe to przyczyną trzeciorzędną. Napewno masowy napływ starych samochodów, brak kontroli stanu pojazdu. Masowe wycinanie drzew liściastych w centrach miasta czy osiedli. Uporczywa teoria o węglu jako główne przyczyny smogu w Sosnowcu jest mało prawdopodobna .Choć dla miejscowych decydentów niezmiernie wygodna. PO-czekamy zobaczymy.

    • Sosnowiec nie odbiega od sposobu „użytkowania” powietrza w innych miastach. Wszędzie samochody są źródłem CO2 i zanieczyszczeń do 15 % i to brutto z autobusami na olej napędowy, transportem ciężarówkami i używaniem dwusuwów. Reszta, czyli nie mniej niż 85 % to tzw. „inne źródła”. To, jak wygląda Twoja TRZECIORZĘDNA przyczyna w węglu na niekorzyść samochodów, które i tak co roku mają sprawdzany skład spalin. Pisząc na forum nie pisz o swoich fobiach i przesądach, tylko najpierw sprawdź jak to jest na prawdę.

  3. Szkoda, że dopłata dotyczy tylko zakupu kotła gazowego – a co z instalacją, którą sobie trzeba założyć we własnym zakresie, a potem płacić za gaz? Kogo na to stać?

  4. Dlaczego mam nie otrzymać dofinansowania do kotła na pelet tylko dlatego, że jest przy domu skrzynka z gazem którą podłączali jeszcze moi dziadkowie. Czy w tym mieście nie ma prawa wyboru ? Tak jak pisali wyżej gaz jest mega drogi che zmienić kocioł na pelet a miasto to utrudnia i wręcz zmusza nas do wyboru gazu jeśli taki jest.
    Widzę że trzeba będzie pisać nawet to ministerstwa może tam wpłyną na władze miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here