Wyłoniono najkorzystniejszą wykonawcę, który będzie odpowiadał za odbudowę linii kolejowej nr 182 (Tarnowskie Góry – Zawiercie). Dzięki niej będzie można dojechać z Zawiercia do portu lotniczego w Pyrzowicach w zaledwie 23 minuty.

Wyłoniono najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych. To propozycja konsorcjum trzech firm: Track Tec Construction, INFRAKOL i Przedsiębiorstwa Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego.

Podpisanie umowy zaplanowane jest w IV kwartale 2020 roku, a zakończenie inwestycji – w I kwartale 2023 roku. Efektem prac będą wygodniejsze podróże z przebudowanych i dostosowanych do obsługi osób o ograniczonej mobilności stacji: Zawiercie, Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Powstaną całkiem nowe przystanki osobowe: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz stacja Pyrzowice Lotnisko.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie w sumie ok. 48 km linii kolejowej. Linią do portu lotniczego będą jeździć pociągi osiągające prędkość do 140 km/h.

Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w 15. Podróżni z Katowic i z Częstochowy pokonają tę drogę w niecałą godzinę. Inwestycja swoim zasięgiem obejmie obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.