Czterech wykonawców zgłosiło się w przetargu na wybudowanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Jak się okazało ceny przewyższają oczekiwania władz Sosnowca.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy Zagłębiowskiego Parku Sportowego ogłoszono w listopadzie 2018 roku. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów. Jak się okazało tylko jedna otrzymana oferta obejmuje wszystkie części ZPS. Dwie oferty dotyczą tylko stadionu, a jedna tylko lodowiska.

Zagłębiowski Park Sportowy - fot. JSK Architekci Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Wpłynęły cztery oferty

Otwierając oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie wszystkich trzech zadań 202 mln zł brutto (na stadion 132,5 mln zł, na lodowisko 35,3 mln zł i na halę 24,1 mln zł).

Firma Mirbud ze Skierniewic zaoferowała zbudowanie stadionu za 166,9 mln zł brutto, lodowiska za 68 mln zł i hali za 65 mln zł. Konsorcjum z liderem grupą ALSTAL zaproponowało za lodowisko 85,5 mln zł, dąbrowskie Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL za stadion chce 161,1 mln zł, a Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego za stadion – 183,3 mln zł.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

O wyborze zdecyduje aukcja elektroniczna

O wyborze wykonawcy lub wykonawców budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego zadecyduje aukcja elektroniczna. Miasto liczy, że w trakcie licytacji firmy zdecydują się jeszcze opuścić ceny.

Przypomnijmy, że inwestycja ma być realizowana w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego. Projekt ZPS przygotowało biuro JSK Architekci, które w swoim portfolio ma już takie stadiony, jak PGE Narodowy czy stadion Legii Warszawa.

W październiku 2018 roku, gdy sosnowieccy radni decydowali o wpisaniu inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej miasta, cały ZPS oszacowano na 162,8 mln zł (36,5 mln zł stadion zimowy, 35,8 mln zł hala sportowa, 64 mln zł stadion i 26,5 mln zł zagospodarowanie terenu).

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Miasto stać na inwestycję?

Jak przekonywał wtedy prezydent Arkadiusz Chęciński, wpisanie inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej pokazuje, że miasto stać, by wybudować ZPS z własnych środków. Ma to być także sygnał dla instytucji finansowych – w razie ewentualnych rozmów o finansowanie. – Ostatecznie możemy sięgnąć po kredyt na bardzo dobrych warunkach, bo, kiedy mamy zabezpieczone środki na budowę ZPS, to nie my przyjdziemy do banku, tylko banki będą starały się o nas – mówił pod koniec roku prezydent Sosnowca.

Stadion Zimowy w Sosnowcu - fot. MC
Stadion Zimowy w Sosnowcu – fot. MC

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. Obiekt zlokalizowany przy Górce Środulskiej ma powstać w 2,5 roku. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. fatalnym stanem obiektów sportowych w mieście. Wszystkie wymagają gruntownych remontów i są kosztowne w utrzymaniu. – To wstyd, że nasi sportowcy muszą trenować w takich warunkach, a mieszkańcy oglądać ich poczynania. Sosnowiec musi mieć obiekty na miarę XXI wieku – powtarzał wielokrotnie prezydent Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Co dalej z Zagłębiowskim Parkiem Sportowym?