Czterech wykonawców zgłosiło się w przetargu na wybudowanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Jak się okazało ceny przewyższają oczekiwania władz Sosnowca.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy Zagłębiowskiego Parku Sportowego ogłoszono w listopadzie 2018 roku. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów. Jak się okazało tylko jedna otrzymana oferta obejmuje wszystkie części ZPS. Dwie oferty dotyczą tylko stadionu, a jedna tylko lodowiska.

Zagłębiowski Park Sportowy - fot. JSK Architekci Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Wpłynęły cztery oferty

Otwierając oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie wszystkich trzech zadań 202 mln zł brutto (na stadion 132,5 mln zł, na lodowisko 35,3 mln zł i na halę 24,1 mln zł).

Firma Mirbud ze Skierniewic zaoferowała zbudowanie stadionu za 166,9 mln zł brutto, lodowiska za 68 mln zł i hali za 65 mln zł. Konsorcjum z liderem grupą ALSTAL zaproponowało za lodowisko 85,5 mln zł, dąbrowskie Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL za stadion chce 161,1 mln zł, a Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego za stadion – 183,3 mln zł.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

O wyborze zdecyduje aukcja elektroniczna

O wyborze wykonawcy lub wykonawców budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego zadecyduje aukcja elektroniczna. Miasto liczy, że w trakcie licytacji firmy zdecydują się jeszcze opuścić ceny.

Przypomnijmy, że inwestycja ma być realizowana w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego. Projekt ZPS przygotowało biuro JSK Architekci, które w swoim portfolio ma już takie stadiony, jak PGE Narodowy czy stadion Legii Warszawa.

W październiku 2018 roku, gdy sosnowieccy radni decydowali o wpisaniu inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej miasta, cały ZPS oszacowano na 162,8 mln zł (36,5 mln zł stadion zimowy, 35,8 mln zł hala sportowa, 64 mln zł stadion i 26,5 mln zł zagospodarowanie terenu).

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Miasto stać na inwestycję?

Jak przekonywał wtedy prezydent Arkadiusz Chęciński, wpisanie inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej pokazuje, że miasto stać, by wybudować ZPS z własnych środków. Ma to być także sygnał dla instytucji finansowych – w razie ewentualnych rozmów o finansowanie. – Ostatecznie możemy sięgnąć po kredyt na bardzo dobrych warunkach, bo, kiedy mamy zabezpieczone środki na budowę ZPS, to nie my przyjdziemy do banku, tylko banki będą starały się o nas – mówił pod koniec roku prezydent Sosnowca.

Stadion Zimowy w Sosnowcu - fot. MC
Stadion Zimowy w Sosnowcu – fot. MC

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. Obiekt zlokalizowany przy Górce Środulskiej ma powstać w 2,5 roku. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. fatalnym stanem obiektów sportowych w mieście. Wszystkie wymagają gruntownych remontów i są kosztowne w utrzymaniu. – To wstyd, że nasi sportowcy muszą trenować w takich warunkach, a mieszkańcy oglądać ich poczynania. Sosnowiec musi mieć obiekty na miarę XXI wieku – powtarzał wielokrotnie prezydent Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Co dalej z Zagłębiowskim Parkiem Sportowym?

Skomentuj przez Facebook

29 KOMENTARZE

 1. Wszystkie znaki nas ziemi i niebie, również i zdrowy rozsądek nakazuje jeszcze „z twarzą” wycofać się z tej nikomu niepotrzebnej inwestycji (przepraszam, 1000 kibiców miało ankietę która dziwnym trafem tylko chyba wśród nich krążyła) a więc 95% lub i więcej mieszkańców tego miasta oczekuje za te pieniądze tysiąca innych rzeczy do zrobienia, naprawienia czy też poprawienia bubli.

  • Wszystkie znaki? Tysiąc innych rzeczy? Dobra, wystarczy. POgratulować SoLe(D)nnie.
   Budowla z ul. Kresowej z lat 50-tych ile jeszcze ma czekać na gruntowne odnowienie czy też zastąpienie nowym stadionem po lewicowym prezydencie i lewicowych radach?
   Czym dłużej będą czekać tym prędzej może być drożej (ludzie, materiały).

 2. Miasto oszacowało budowę stadionu na 132 mln złotych, oferenci proponują budowę za 161 – 183 mln złotych. Miasto chce negocjować, aby zbić cenę, a ostatecznie okaże się, że koszt stadionu przekroczył 200 mln i jeszcze są niedoróbki. Tak to niestety będzie wyglądać.

 3. Czyli za całość około 300 mln ( na już) , można przypuszczać że całość tej inwestycji powinna się zamknąć w kwocie 400 mln( w końcu sam przetarg to nie wszystkie koszty). Pozdro dla sponsorów tej inwestycji 😛

 4. Przecież kiedyś musi być wybudowana nowa infrastruktura sportowa w tym mieście. Jak nic się nie zmieni to lodowisko zamkną tak jak teraz w Bytumiu, a Ludowy nie otrzyma licencji nawet na I ligę. Świat idzie do przodu – a u nas na Zimowym kałuże po 2 metry, kapiące krople na głowy ludziom i zimno jak na Syberii.

 5. Oj tam, parę milionów wą czy w tamtą. Tak samo było z projektem, tez się cena nie zgadzała. Ale prezydent chce stadionu to go postawi i ch…

 6. Wstyd i żenada, panie Chęcinski, pora z opuszczoną głową i podkulonym ogonkiem wycofać się z polityki, bo ta jak widać pana przerosła. PODWOJONE koszta budowy (160 mln wobec 300 mln)?
  Choć i tak, jak to z PO kolesiami bywa, stadion wybuduje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego za 183 mln, lodowisko ALSTAL za 85 mln, a halę Mirbud za 65 mln.
  A pan Gaim już od jak dawna pobiera kupę kasy za nic?

 7. Pytanie jeszcze co się stanie ze stadionem Ludowym, halą przy Żeromskiego i starym lodowiskiem? Wszystko do rozbiórki? To przecież też będzie kosztowało. Ktoś te koszty uwzględnia w ogóle?

 8. Budować nie sugerować się szczekajacymi psami , psy zawsze ujadają i srają gdzie popadnie i te psy w życiu nie były na tych obiektach

 9. Sosnowiec jest obiektem kpin bo nawet w Zagłębiu wyżej jest Dąbrowa która ma nowocześniejszą infrastrukturę sportową a niedługo Będzin będzie wyżej. A takie piękne tradycje sportowe, szkoda tylko że obiekty nadają się na muzeum szczególnie się to tyczy Stadionu Zimowego i Ludowego. Najgorsze obiekty w lidze pod kątem wygody,komfortu i pod kątem przeznaczenia na użytek mieszkańców.

 10. jeśli budować to tylko w partnerstwie publiczno prywatnym, niech prywatny sponsor dorzuci te 100 mln, po samym projekcie widać że będzie to bardzo kosztowne. te 300 mln to i tak jest chyba policzone na najtańszych zamiennikach….

 11. Tak, te obiekty to poprawa samopoczucia zakompleksionych ludzi z tym mamy teraz do czynienia, natomiast nie mamy w szpitalach rezonansu magnetycznego i o tym cisza. Narzuca się natomiast pytanie czy rządzący mają rozum i pomysły na organizowanie miasta czy tylko na dyktat?

 12. Stać nas!: dzieci i wnuki będą spłacać długi i odsetki, rzecz jasna cena będzie /w praniu/ 3-krotnie wyższa niż teraz i później wieczna studnia bez dna, ale stać nas!, pozamyka się żłobki i inne wstrętne socjale, najważniejsze są: „prestiż” i słowa dane kibolom magalomana z ratusza…

 13. 200 tysięcy sosnowiczan podaruje po1000 złotych 1000cu kibicom na budowę stadionu, co daje 200000złotych darowizny na kibica. To wynik 200000000 złotych wydanych na stadion.

 14. Park TAK, ale:
  Najpierw wybudować lodowisko i stare wyburzyć, rozbudować park sielecki o ogrody lub zielona strefę. Gdy zakończy się ta inwestycja wybudować halę i zrobić dwupasmową drogę łączącą 3 Maja z 11 Listopada, może 1+1 (buspas), zburzyć starą halę wybudować nowy duży basen na Sielcu a stary wyburzyć.
  Jak piłkarze będą mieli sponsora i będą grać to niech sami sobie wybudują stadion w Parku.
  Z lodowiska może korzystać każdy przez pół roku (hokej, curling, dzieci i dorośli), z halę można użytkować cały rok (kosz, siatka, ręczna, wf, imprezy) z BOISKA nie skorzysta nikt oprócz 20 meczy w ciągu roku i dwóch koncertów przy założeniu że wpuszczą na podgrzewaną murawę. Nie stać nas piłkarzy z których i tak nic nie ma. Miasto i mieszkańcy nie chcą pomników tylko chcą nowych basenów, hal, ścieżek, dróg, parku, zieleni, miejsc parkingowych. NIE CHCEMY policyjnych radiowozów w centrum i kordonu policyjnego prowadzących kiboli przez pół miasta z dworca do Parku. Stadion po to jest na końcu świata by ich przywieźć i odwieźć i papa.

  • dokładnie trzeba liczyć siły na zamiary…w perspektywie ilu lat piłka nozna bedzie stala w PL na dobrym poziomie a prowadzenie klubu będzie dochodowe? w Sosnowcu raczej to nie mozliwe…Za to hokej lub siatkówka są sportkami gdzie duzo łatwiej o sukces i kase. Na budowe stadionu nie stać Sosnowca i już

 15. […] Jak pisaliśmy kilka dni temu, nie udało się wyłonić wykonawcy budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Przetarg podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów. Jak się okazało tylko jedna otrzymana oferta obejmuje wszystkie części ZPS. Dwie oferty dotyczą tylko stadionu, a jedna tylko lodowiska. […]

 16. Sosnowiec to jest jakiś ewenement na skale PL jesli chodzi o przetargi…startują albo firmy kogucik albo nikt….o co chodzi? ile stadionów MZUM z Dabrowy wybudował albo hal sportowych?… co to w ogóle ma być, że spółki miejskie startują do przetargów sąsiedniego miasta…równie dobrze do tego przetargu mogłby wystartować MZUK Sosnowiec tylko trzeba by go sporo dokapitalizować ….

 17. rozbicie przetargu na 3 części ma swoje zalety ale i zasadniczą wadę, z racji, że można wygrać 1 albo 3 części firmy wyceniają projekty osobno a przecież wiadomo, że jesli jest 1 duzy temat to bilansuje się inaczej dojazd materiały, zysk itd, wydaje mi się że teoretycznie jeśli zamówienie obejmowało by od razu wybudowanie za 1 razem 3 obiektów to całościowa cena mogła by być niższa o 50 mln lekko

 18. […] Otwierając, 15 lutego, oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie trzech zadań 202 mln zł brutto. Na budowę stadionu miasto planowało wydać 132,5 mln zł brutto, a oferty opiewały na 166,9 mln zł (Mirbud SA), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) i 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here