Jeszcze w tym tygodniu ma ruszyć przetarg na wyłonienie wykonawcy Zagłębiowskiego Parku Sportowego, który ma być gotowy do 2022 roku. Inwestycja ma kosztować 162,8 mln zł i ma być finansowana z własnych środków.

Na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miejskiej, radni wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Sosnowca na lata 2018-2040 kwotę 162,8 mln zł na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Za było 17 osób, 3 było przeciwnych, a 7 wstrzymało się od głosu. Dzięki decyzji sosnowieckich radnych, samorząd mógł ogłosić przetarg na budowę stadionu, hali i lodowiska. Wspomniane 162,8 mln zł ma być wydawane w latach 2019-2022.

Jak przekonywał prezydent Arkadiusz Chęciński, wpisanie tej kwoty do WPF pokazuje, że miasto stać, by Zagłębiowski Park Sportowy wybudować z własnych środków. Ma to być także sygnał dla wszystkich instytucji finansowych. – Przedstawiając naszą prognozę udowodniliśmy, że stać nas na to. Oczywiście będziemy się też starali o środki zewnętrze. Jest możliwość ich uzyskania z programów dotyczących rewitalizacji. Są szanse na środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ostatecznie możemy sięgnąć po kredyt na bardzo dobrych warunkach, bo, kiedy mamy zabezpieczone środki na budowę ZPS, to nie my przyjdziemy do banku, tylko banki będą starały się o nas – przekazał prezydent Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Inwestycja budzi emocje

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego budzi w Sosnowcu spore emocje, bowiem stworzenie go na Górce Środulskiej i jest jedną z najdroższych inwestycji miejskich w ostatnich latach. W kampanii wyborczej temat ten był często poruszany, zwłaszcza przez opozycję.

Przypomniał o tym Paweł Wojtusiak, przewodniczący komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska. – W czasie kampanii wyborczej budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego była jednym z głównych tematów opozycji pana prezydenta. Mówili wtedy, że te wybory to będzie takie referendum. Było więc jasne, że jeśli prezydent Chęciński przy dużej frekwencji uzyska ogromną przewagę, to będzie to jednoznaczne z wyrażeniem pozytywnej opinii mieszkańców na temat budowy tego parku sportowego. Te prawie 67 proc. poparcia daje panu prezydentowi mandat, by tę inwestycję realizować – powiedział.

Radny Tomasz Niedziela jest przeciwny budowy ZPS na Górce Środulskiej. Wolałby zainwestować w remont i modernizację obecnego Stadionu Ludowego przy ulicy Kresowej. Z tego też powodu klub SLD wstrzymał się od głosu. Za był tylko radny Tomasz Bańbuła.

Przeciwnikiem tej inwestycji był również Karol Winiarski. – Pozostaję wyrazicielem tej grupy mieszkańców, która sprzeciwia się tej inwestycji. Uważam, że koncepcja w tym kształcie finansowania jest całkowicie nierealna. Biorąc pod uwagę widoczne spowolnienie gospodarcze w Polsce i całej Europie, inwestycja ta może znacząco zahamować rozwój Sosnowca w najbliższych latach – powiedział radny.

Stadion Zimowy w Sosnowcu - fot. MC
Stadion Zimowy w Sosnowcu – fot. MC

Fatalny stan infrastruktury sportowej

Arkadiusz Chęciński wielokrotnie zwracał uwagę na fatalny stan obiektów sportowych funkcjonujących w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Wszystkie wymagają gruntownych remontów. W ciągu ostatnich kilku lat miasto dołożyło do nich 5 mln zł, a to tylko „kropla w morzu potrzeb” – To wstyd, że nasi sportowcy muszą trenować w takich warunkach, a mieszkańcy oglądać ich poczynania. Sosnowiec musi mieć obiekty na miarę XXI wieku – powtarzał wielokrotnie prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że budowa Zagłębiowskego Parku Sportowego ma kosztować 162,8 mln zł. To suma wartości budowy stadionu (64 mln zł), lodowiska (36,5 mln zł) i hali sportowej (35,8 mln zł). Do tego należy doliczyć 26,5 mln zł na przygotowanie i zagospodarowanie terenu.

Zagłębiowski Park Sportowy - fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. Obiekt zlokalizowany przy Górce Środulskiej ma powstać w 2,5 roku. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Niech już zanczną! W który dzień ten przetarg? To jest ostatni etap przed budową któa potrwa z dwal ata (nowy ludowy) Jestem ciekaw czy zaczną teraz w listopadzie… Na pewno zaczną i przez zimę będą rozkopywać te tereny nieurzytkowe. Wiecie jaki tam jest nierówny teren w tym lesie? W dodatku tam spią menele i srają bezdomne psy. Sosnowiec ponad wszystko! Panie prezydencie, czekamy na wykonawce!

 2. !!oby!!
  Ale wygląda na to, że szybciej będzie to wybudowane niż 15-tka przedłużona do Zagórza z pętlą na Pekinie – coś totalnie zamarło z tramwajką 🙁
  A co z węzłem na S-1 do drogi „donikąd” megabeidry i amazona?

 3. To co w kampanii kit z węzłami drogowymi a teraz hulaj dusza piekła nie ma, nikt tego szaleństwa nie powstrzyma wszyscy potrzebni do głosowania na krótkiej smyczy.

 4. I na ch…j ten kurnik w tamtym miejscu, dla tych fajtłap które w przyszłym sezonie będą grali lige niżej? Idzcie w ch..j z tą wylęgarnią troglodytów w rurkach…

 5. Bardzo serdecznie przepraszam za wychowanka. Po powrocie z łaźni nie poszedł prosto do celi, tylko do świetlicy. Tam dorwał się do sieci i znów nabluzgał.
  Będzie kara wychowawcza – przez tydzień zero spacerniaka.
  A jak tak będzie dalej robił, to o przedterminowym zwolnieniu może tylko pomarzyć.
  Przepraszam szczególnie smrodososnowian.

 6. hmmm stadion za 64 mln? mocno nierealne, nie słyszałem o tak tanio wybudowanym stadionie w Polsce chyba że będzie to blaszany kurnik. Oferty w przetargu pokażą włodarzom ile wart jest ten projekt myślę, że nie będzie oferty tańszej jak 200 mln netto za całość

 7. Szkoda ,że Pan prezydent nie słucha mieszkańców tylko kieruje się ambicjami kibica. 162 mln naprawdę można spożytkować w lepszy sposób. Nawet nikt nie wziął pod uwagę co będzie się działo na pobliskich osiedlach ja będzie tam organizowana jakakolwiek impreza ( oczywiście jak powstanie już ZPS) Wystarczy ten teren zagospodarować jako zielony, jeszcze kilka lat i sosnowiec zostanie betonowym miastem. A poza tym to chyba już kasy im nie starczy przy tych cenach materiałów budowlanych i usług.

 8. […] Przetarg na wyłonienie wykonawcy Zagłębiowskiego Parku Sportowego ogłoszono w listopadzie 2018 r…. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów. Jak się okazało tylko jedna otrzymana oferta obejmuje wszystkie części ZPS. Dwie oferty dotyczą tylko stadionu, a jedna tylko lodowiska. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here