To będzie jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. W sierpniu ruszy dwuetapowy przetarg na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Koszt inwestycji to 198,4 mln zł.

W sierpniu ma ruszyć dwuetapowy przetarg na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego, który powstanie w pobliżu Górki Środulskiej. Stadion, lodowisko i hala sportowa mają powstać w ciągu 2,5 roku.

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wygrała w 2016 roku doświadczona firma JSK Architekci, która w swoim portfolio ma już takie stadiony, jak PGE Narodowy czy stadion Legii Warszawa.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Projekt budowlany gotowy

Jak poinformowali urzędnicy, architekci złożyli już w urzędzie projekt budowlany potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. – Projekt budowlany jest już gotowy. Pewne rzeczy trwały nieco dłużej, ale przyświeca nam myśl, że zaprojektować taki kompleks to jedno, a utrzymać go to drugie. Dlatego trzeba na tym etapie prace znaleźć odpowiednie rozwiązania. Właśnie dlatego zmieniliśmy sposób ogrzewania kompleksu sportowego z ogrzewania ciepłem systemowym, na ogrzewanie gazowe – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in. za inwestycje w mieście.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

„To obiekt na dziesięciolecia”

Na spotkaniu z dziennikarzami, prezydent Arkadiusz Chęciński wyjaśnił, że czas projektowania został wydłużony, bo swoje uwagi do projektu wnosiły m.in. kluby sportowe. – Konsultujemy pewne rzeczy z klubami, które przecież będą potem również korzystać z tych obiektów. Pewne ustalenia trzeba zaplanować i ustalić właśnie na etapie prac projektowych, tak aby potem nie było za późno. Stąd może się wydawać, że prace się przeciągają. To są naprawdę bardzo ważne kwestie i pośpiech nie jest tutaj wskazany – podkreśla prezydent Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

„Górka Środulska nie ucierpi”

Jak zapowiada prezydent Arkadiusz Chęciński, budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego nie spowoduje przesunięcia istniejących już tam obiektów. Nie ucierpi też zieleń. – Górka Środulska każdego dnia jest oblegana i żyje swoim życiem. Kompleks sportowy ma być wkomponowany w tereny zielone, które się tam znajdują. Charakter tego miejsca zostanie zachowany. Oczywiście bez wycinki i porządkowania terenów wokół Górki Środulskiej się nie obejdzie, ale oczywiście będą nasadzenia zastępcze – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ
Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ

Ile za to zapłacimy?

Budowa kompleksu sportowego w Sosnowcu będzie kosztowała prawie 165 mln zł. Do tego należy jeszcze doliczyć ok. 34 mln zł na zagospodarowanie terenu wokół obiektu. – Mówimy tutaj m.in. o zmodernizowaniu układu drogowego w tym rejonie, budowy części parkingów, alejek dla pieszych oraz wykonania nasadzeń zieleni – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Dwuetapowy przetarg ruszy w sierpniu

Jak zapowiadają władze miasta, procedura przetargowa ma ruszyć w sierpniu 2018 roku. – Planujemy przetarg dwustopniowy. Specyfikacja potrzebna do procedury przetargowej powinna spłynąć do nas do końca lipca – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski.

W pierwszym etapie miasto wybierze firmy, które mają największe doświadczenie przy tego typu inwestycjach. Drugim etapem będzie elektroniczna aukcja, w której zainteresowane firmy będą mogły zbić cenę. Podobne rozwiązanie zastosowano przy wyborze wykonawcy, który wybuduje nową Komendę Miejską Policji w Sosnowcu.

Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ
Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ

Kiedy pierwsza łopata?

Kiedy ruszą prace? – Rozpoczęcie robót planujemy na ostatni kwartał tego roku. Może się jednak zdarzyć tak, że będzie to początek przyszłego roku. Jesień i zima to prace rozbiórkowe, wymiana gruntu czy wycinka drzew. Wówczas, nawet przy niesprzyjającej aurze te prace mogą być prowadzone – odpowiada Jeremiasz Świerzawski.

Skąd miasto weźmie pieniądze?

Miasto na razie nie informuje, jak zamierza sfinansować to ogromne przedsięwzięcie. – Czekamy na wyniki analizy finansowej w tej sprawie. Gdy je poznamy, najpierw będę chciał je przedstawić radnym – zapowiada prezydent Arkadiusz Chęciński.

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego ma potrwać 2,5 roku.

Czy Sosnowiec potrzebuje tak dużego kompleksu sportowego, jakim jest Zagłębiowski Park Sportowy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

23 KOMENTARZE

  • Tak i jeszcze do tego budowa na aferę, czyli najpierw budujemy a potem niech się inni martwią jak zapłacić. Tak to niech sobie on układa życie prywatne byleby to tylko sam płacił a nie fundusze państwowe.

 1. Znając „zdolności” budowniczych z PO na 200 mln się nie skończy (przykład: przekroczenie kosztów budowy Stadionu Śląskiego).

 2. Bardzo dobra decyzja choć mocno spóźniona ws. budowy stadionu i hali na miarę wielkości miasta. O regionie nie wspomnę (w temacie stadionu i lodowiska).

  • Pewnie jesteście z grupy chęcińskiego że pochwalacie takie pomysły bo inaczej jak można pochwalić zachowanie takie jak mało rozgarniętej pani która najpierw kupuje a płatności przekazuje drugiej połowie. Niestety w tym momencie spada to na suwerena który powinien dać temu odpór w wyborach.

   • Akurat koalicja PełO i ich układowicze z .N czy SLD to nie moja bajka. Kiepskie porównanie z tą panią, a konkurencja ucieka. Większość jest „za”, także chyba wszystko w temacie. Jest to zwiększenie atrakcyjności miasta i regionu szczególnie o stadion i lodowisko (tak „dużo” tego w regionie ZD co nie?).

 3. Górka nie ucierpi ale bez wycinki się nie obejdzie. Głupota nie zna granic panie prezydencie Chęciński.Wszystko ucierpi. Remonty już wyremontowanych dróg, to jest gospodarność!!! I kto te stadiony będzie finansował jak ludzie zarabiają tyle co kot napłakał. Emeryci bedą chodzić na mecze za te minimalne emerytury albo rodziny z dzećmi za 500+.

 4. Najbardziej niepokoi informacja, a raczej jej brak o źródłach finansowania tej inwestycji.
  Z drugiej strony kumulacja podejmowania decyzji w okresie wyborów, nie jest niczym zaskakującym.
  A po trzecie będąc realistą i obserwatorem sosnowieckiej sceny politycznej, obawiam się że Prezydent pozostanie na swoim stanowisku, w radzie miejskiej zawiąże się koalicja go wspierająca („Lewica” + PO) i powstanie nam ZPS ( na ile potrzebny …?).

 5. ooo! miło 🙂
  Myślałem, że będzie cisza do wyborów w tym temacie.

  PS
  co z 15-tką? kiedy w końcu ruszy ta tramwajka do ludzi? tyle kasy poszło w błoto jak na razie – pusta od Centrum do dziury przed Zagórzem!!

 6. Tylko debil kupuje coś, co nie jest niezbędne, nie zastanawiając się jak za to zapłaci, ale politycy to nie debile: oni wydają naszą kasę!
  …debilami są ci, którzy głosują na tych, co ich rujnują.

 7. Ostatnio dowiedziałem się, że ten kto ma działkę (numery A i B) koła biura na przeciwko górki to mają wyburzyć część działek, a nawet dwu bloki (dawniej był szpitalik) za działkami po prawej stronie jadą w kierunku ronda na Gwiezdną. No i co działkowicze, którzy pobudowali murowane domki?

 8. niestety ale za 200 mln nie da się wybudować tego co jest na zdjęciach…bedzie pozniej tak jak z muzeum slaskim, przeciekające ściany itd…stawiam flaszke ze najnizsza oferta jakiegos desperata to bedzie 250 mln

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here