Zakończył się gruntowny remont oddziałów położniczo-ginekologicznego i noworodków z pododdziałem patologii noworodka w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Pacjentki mogą liczyć na wysoką jakość usług i komfortowe warunki.

Całkowitą metamorfozę przeszedł m.in. trakt porodowy. Dwie osobne sale porodowe, w tym sala porodów rodzinnych zapewniają intymną atmosferę, a nowy sprzęt zakupiony przez szpital znacznie rozszerzył wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Do dyspozycji pacjentek jest m.in. nowoczesne łóżko porodowe, które umożliwia przyjmowanie pozycji wertykalnych.

Komfortowe warunki dla przyszłych mam - fot. mat. pras.
Komfortowe warunki dla przyszłych mam – fot. mat. pras.

Nowością są systemy monitorowania – zarówno pacjentek na sali porodowej, jak i noworodków oraz scentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko niedotlenienia okołoporodowego noworodków. Spełniająca najwyższe normy bezpieczeństwa sala cięć cesarskich ze stanowiskiem do resuscytacji noworodka pozwala na natychmiastowe zakończenie porodu w przypadku wystąpienia komplikacji.

Powiększyła się także kadra obu oddziałów. Do zespołu dołączyli lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach i szpitala w Myszkowie oraz doświadczone położne z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Zawierciańska placówka zawarła także porozumienia z Kliniką Ginekologii i Położnictwa UCK oraz Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka GCZD.

Komfortowe warunki dla przyszłych mam - fot. mat. pras.
Komfortowe warunki dla przyszłych mam – fot. mat. pras.

– To znacznie podniesie nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu. – Dzięki współpracy z klinikami, w przypadku powikłanej ciąży, kobiety i ich nowo narodzone dzieci wymagające wysoko specjalistycznej opieki będą miały zapewnioną natychmiastową pomoc w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności – dodaje.

Mimo pandemii, w szpitalu będą możliwe porody rodzinne. Każdej rodzącej może towarzyszyć wybrana, bliska osoba. Musi być zdrowa – bez objawów przeziębienia i poddać się testowi w kierunku koronawirusa, który zostanie wykonany na koszt szpitala.

Komfortowe warunki dla przyszłych mam - fot. mat. pras.
Komfortowe warunki dla przyszłych mam – fot. mat. pras.

Oddział noworodków także zadbał o rodzinną atmosferę. Kangurujący tatusiowie są mile widziani. – Kontakt „skóra do skóry” jest dla noworodka niezwykle ważny. Powinien rozpocząć się zaraz po porodzie i trwać nieprzerwanie przez dwie godziny. W przypadku cięcia cesarskiego kangurowanie początkowo odbywa się na życzenie z udziałem osoby bliskiej, a następnie po przewiezieniu mamy do sali położniczej – przez mamę – mówi Jolanta Koclęga-Bryndal, kierownik oddziału noworodków z pododdziałem patologii noworodka zawierciańskiej placówki.

Na oddziale pojawił się także pokój laktacyjny, zapewniający intymność mamom chcącym ściągnąć pokarm. Każda mama może też liczyć na profesjonalną pomoc doradcy laktacyjnego. Szpital doposażył oddziały m.in. w pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, wysokiej klasy inkubatory oraz USG, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry. Wymienione zostały także łóżka dla pacjentek.

Komfortowe warunki dla przyszłych mam - fot. mat. pras.
Komfortowe warunki dla przyszłych mam – fot. mat. pras.

W części ginekologicznej oddziału wykonywane są badania diagnostyczne, leczenie zachowawcze i operacyjne pacjentek ze schorzeniami narządu rodnego, w tym zabiegi laparoskopowe, histeroskopowe, operacje pochwowe bez konieczności „otwierania brzucha” oraz zabiegi uroginekologiczne w wysiłkowym nietrzymaniu moczu i onkologiczne.

– Szeroki zakres oferowanych świadczeń jest możliwy m.in. dzięki wyposażeniu oddziału w specjalistyczny sprzęt taki jak histeroskop III generacji z optyką full HD i torem wizyjnym umożliwiający precyzyjną ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy, pobranie wycinków do badania histopatologicznego pod kontrolą wzroku z miejsc podejrzanych o zmiany nowotworowe, czy usunięcie zmian w macicy utrudniających zajście w ciążę. Posiadamy także kolposkop z torem wizyjnym i archiwizacją badań pozwalający na wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy oraz zakażeń dróg rodnych i moczowych. Do diagnostyki narządu rodnego i ciąży zakupiliśmy również nowoczesne ultrasonografy – wymienia Andrzej Sosnowski, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego.

Komfortowe warunki dla przyszłych mam - fot. mat. pras.
Komfortowe warunki dla przyszłych mam – fot. mat. pras.

Ten nowo zakupiony sprzęt w pełni wykorzystywany będzie przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę zatrudnioną na oddziale położniczo-ginekologicznym, przygotowaną również do przeprowadzania zabiegów uroginekologicznych i onkologicznych.

Modernizacja oddziału położniczo-ginekologicznego wraz z oddziałem noworodków to część projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 3,7 mln zł, z czego prawie 1,7 mln to środki własne szpitala.