UVD Robot, czyli urządzenie dezynfekujące trafiło do Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Roboty likwidują wirusy i bakterie.

W grudniu 2020 r. decyzją Komisji Europejskiej został rozstrzygnięty przetarg na zakup 200 urządzeń dezynfekujących UVD Robot, które w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji oraz innych wirusów i bakterii, wdrażane są w placówkach medycznych, głównie szpitalach, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

UVD Robot to w pełni autonomiczne urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji za pomocą światła UV-C, które instalowane jest w wybranych polskich szpitalach i placówkach medycznych w ramach rozstrzygniętego przetargu Komisji Europejskiej. Jedno z urządzeń trafiło do Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Roboty UVD likwidują wirusy i bakterie na powierzchniach i w powietrzu, ograniczając transmisję chorób. W ciągu 10 minut pracy na sali chorych urządzenie jest w stanie usunąć 99,99% bakterii i innych mikroorganizmów, niszcząc promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA, bez narażania pracowników szpitala na ryzyko infekcji.

– W ciągu ostatnich 18 miesięcy wdrożyliśmy wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu i ograniczających ryzyko zakażeń szpitalnych. Bardzo się cieszę, że u progu prognozowanej czwartej fali SARS-CoV-2 dostajemy do dyspozycji tak innowacyjne urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji pomieszczeń w krótkim czasie – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor szpitala.

Modernizacja szpitala

Mimo że szpital jako jeden z pierwszych został wyznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19, przez cały okres pandemii udzielał również świadczeń osobom z innymi schorzeniami oraz sukcesywnie modernizował kolejne oddziały.

Jedną z ostatnich inwestycji Szpitala Powiatowego w Zawierciu jest oddanie do użytku przebudowanego oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Wyremontowano także m.in. blok operacyjny, oddział ginekologiczno-położniczy i oddział noworodków. Robot UVD znajdzie zastosowanie na każdym z nich.

Urządzenie jest w pełni autonomiczne, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami, takimi jak koronawirusy czy bakterie. Z drugiej zaś – ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych.