W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu otwarto wyremontowany oddział dziecięcy. Spełnia wszystkie standardy, jest nowoczesny, a przy tym kolorowy i przyjazny dla małych pacjentów.
Na oddziale wydzielono pokoje dla młodszych i starszych dzieci. Większość posiada węzły sanitarne, co zdecydowanie poprawiło komfort przebywających na salach dzieci i ich opiekunów. Przeszklone drzwi i centrala monitoringu pozwalają na stałą obserwację i zwiększają bezpieczeństwo przebywających tam pacjentów.
W sumie oddział posiada 11 sal, w tym dwuosobową salę intensywnego nadzoru oraz 3 izolatki wyposażone w filtry HEPA. Zakupiono także mobilną komorę dekontaminacyjną, kardiomonitory i aparat EKG. Dzięki utworzonej śluzie, w razie potrzeby oddział można podzielić na część zakaźną i czystą. Na każdej z nich znajduje się gabinet zabiegowy.
Jest kolorowo i nowocześnie
Zadbano również o odpowiednią kolorystykę i barwny wystrój. We wszystkich pokojach zastosowano panele gazowo-elektryczne zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach. Frontowe płyty paneli to trójwymiarowe grafiki zwierząt, takich jak kot, krowa, lis czy wieloryb. Takie rozwiązania pomagają zminimalizować stres związany z pobytem w szpitalu i sprawiają, ze małym pacjentom łatwiej znieść rozłąkę z domem.
– Oddział dziecięcy jest oddziałem szczególnym. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które nie będzie kojarzyło się jedynie z procedurami medycznymi, ale sprawi, że w tym trudnym okresie leczenia szpitalnego na twarzach małych pacjentów będzie gościł uśmiech. Przyjazne otoczenie i wsparcie najbliższych jest niezwykle ważne w procesie leczenia. Zapewniliśmy komfortowe warunki nie tylko dla dzieci, ale także ich opiekunów, dla których na czas choroby dziecka szpital staje się często drugim domem – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor szpitala.
Nad dziećmi czuwa profesjonalna kadra medyczna: zespół lekarski oddziału tworzy trzech lekarzy specjalistów i czterech rezydentów. Rocznie leczonych jest tu ok. 1000 małych pacjentów.
– Leczymy typowe schorzenia dla wieku dziecięcego związane z układem oddechowym, pokarmowym, moczowym i nerwowym, przeprowadzamy również wstępną diagnozę i leczenie chorób układu krążenia, chorób metabolicznych, zatruć lekami i środkami chemicznymi, a nawet zaburzeń emocjonalnych. Teraz opiekę nad pacjentami możemy sprawować w warunkach, które spełniają wszystkie standardy określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą – podkreśla Gabriela Bogdał, kierownik oddziału dziecięcego.
Inwestycja w zdrowie
Remont prowadzony był w ramach projektu pn. „Zakup sprzętu oraz modernizacja istniejących pomieszczeń w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na oddziale obserwacyjno-zakaźnym z pododdziałem skórno-wenerologicznym i oddziale dziecięcym celem przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się COVID-19”.
– Szpital się zmienia. Zmienia się dzięki władzom szpitala i pozyskiwanym środkom zewnętrznym. W ciągu dwóch i pół roku naszej kadencji pozyskaliśmy tych środków ok. 24 mln. Zespół szpitala wzmocniło w ostatnim czasie 25 lekarzy. Wszystko po to, by jak najlepiej zabezpieczyć zdrowie mieszkańców – podkreśla Gabriel Dors, starosta zawierciański.
Remont i doposażenie oddziału dziecięcego kosztowały w sumie ponad 2,7 mln zł (w tym: roboty budowlane ok. 2,4 mln zł, sprzęt medyczny ponad 350 tys. zł).