W piątek, 5 marca na ulicach Sosnowca, po raz pierwszy, pojawi się SmogoBus, który promuje akcję „Stop smog” z którego na wymianę pieca oraz docieplenie budynku można pozyskać nawet 53 tysiące złotych.

Hybrydowy autobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę, a także te miejsca, gdzie problem smogu jest największy. Pierwszy kurs SmogoBusa prowadzi do Porąbki, przed dawny Dom Gromadzki przy ul. Zagórskiej 3. Tam autobus z urzędnikami będzie czekał na mieszkańców od godz. 12 do 17.

Pracownicy wydziału ekologii sosnowieckiego magistratu odpowiedzą na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomogą wypełnić wniosek. Przed wyjazdem w trasę SmogoBusa, do mieszkańców domów jednorodzinnych na terenie całego miasta trafiło 10 tysięcy ulotek z niezwykle istotnymi informacjami. Specjalny informator zawiera wiadomości o możliwych do pozyskania dofinansowaniach na wymianę starego pieca.

– Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Nowością jest także specjalny punkt programu Stop Smog, który powstał w budynku Urzędu Miejskiego przy alei Zwycięstwa 20. – Jeśli mieszkańcy nie znajdą czasu by odwiedzić nasz SmogoBus, to zapraszamy do punktu stacjonarnego, który jest otwarty w każdy poniedziałek od godziny 14 do 18 – mówi prezydent Zastrzeżyński.

Program „Stop smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w rozbiciu na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

Hybrydowy autobus spotkać będzie można jeszcze 12 marca na parkingu naprzeciwko basenu w Klimontowie, 19 marca w Ostrowach Górniczych przy Szkole Podstawowej nr 33, 26 marca na Maczkach przy Szkole Podstawowej nr 37, 9 kwietnia na Starym Sosnowcu przy Szkole Podstawowej nr 27 oraz 16 kwietnia na Jęzorze przy Szkole Podstawowej nr 21. We wszystkich miejscach SmogoBus będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.