Jaworzno stawia nie tylko na elektryczne autobusy, ale także na rowery. W mieście trwają pierwsze testy elektrycznych rowerów. Docelowo ma ich być 200.

Jaworzno od dłuższego już czasu chwali się swoją nowoczesną flotą autobusową. W lipcu trafi pierwsza pula zamówionych w Solarisie elektrycznych autobusów. Władze miasta poszły krok dalej i wkrótce na ulicach pojawią się elektryczne taksówki, a po zakończeniu budowy Miejskiego Centrum Integracji Transportu pojawią się też elektryczne rowery.

Na początku tygodnia prezydent Paweł Silbert testował w okolicach GEOSfery pierwszy tego typu rower.

– Wykorzystując sprzyjającą aurę, przeprowadziliśmy krótki test roweru elektrycznego. Tego typu jednoślady mają zasilić wkrótce miejskie wypożyczalnie bike&ride. W 20 wypożyczalniach, w różnych częściach miasta będzie docelowo około 200 takich pojazdów. Pierwsze wrażenia? Układ elektryczny wydatnie wspomaga jazdę przy prędkości do 25 km/h, powyżej trzeba zdać się na siłę własnych nóg – podzielił się na facebooku swoimi pierwszymi wrażeniami z przejażdżki.

Rower elektryczny cieszy się coraz większą popularnością zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Napędzany jest siłą mięśni i silnikiem elektrycznym. Energia uruchamia się w trakcie pedałowania, a akumulator można ładować w domu. Sam proces ładowania baterii nie trwa zbyt długo – w zależności od modelu i pojemności, proces ten trwa około 2-3 godziny. Taki rower przeznaczony jest dla osób, które mają ochotę na dłuższe wycieczki rowerowe lub chcą w pełni sił dojechać do pracy, a przy tym zachować świeżość i dobry wygląd. Rowery z napędem elektrycznym mogą rozwinąć prędkość nawet do 120 km/h.

Elektryczne rowery w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Elektryczne rowery w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Elektryczne rowery miejskie funkcjonują już m.in. w Warszawie i cieszą się ogromną popularnością. Obecnie korzysta z nich ponad 470 tys. warszawiaków.

W Jaworznie elektryczne rowery pojawią się dopiero na wiosnę 2019 roku. Wtedy planowane jest bowiem uruchomienie systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Przypomnijmy, że na początku kwietnia władze miasta ogłosiły przetarg na budowę pierwszej w Polsce autostrady dla rowerów.

PRZECZYTAJ: Centrum Jaworzna zyska nowe oblicze

Budowa autostrady dla rowerów łączy się z budową Miejskiego Centrum Integracji Transportu. W ramach projektu zostanie też przebudowany Plac Górników. Na tym terenie powstanie zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Obiekt będzie wyposażony również w zaplecze socjalne z prysznicami i szatnią.

PRZECZYTAJ: W Zagłębiu powstanie pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. „Rowery z napędem elektrycznym mogą rozwinąć prędkość nawet do 120 km/h.”
    To nie prędkość, a zasięg po pełnym naładowaniu 😀 Gdyby było jak piszecie to po paru dniach wszystkie rowery zostałyby skasowane w wypadkach 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here