W Sosnowcu powstaje nowe liceum. IX Liceum Ogólnokształcące od września będzie funkcjonowało w budynku Gimnazjum nr 9 przy ul. Kalagi w Zagórzu.

Kilka tygodni temu sosnowieccy radni zdecydowali o powołaniu nowego liceum. Jego ideą jest zatrzymanie uczniów w mieście i zagospodarowanie dobrze wyposażonego obiektu po likwidowanym Gimnazjum nr 9.

– Liczymy, że swoją ofertą nowe liceum przyciągnie młodzież m.in. z Zagórza i Niwki, którzy często wybierają szkoły w Dąbrowie Górniczej lub w Katowicach – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Konkurs na dyrektora IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu wygrała Ewelina Stasik, dotychczas nauczyciel II LO im. Emilii Plater i organizatorka sosnowieckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

25. finał WOŚP w Sosnowcu – fot. MZ
Ewelina Stasik – fot. MZ

Jak przekazała nam dyrektor, rekrutacja do nowej placówki będzie obejmować trzy klasy o trzech różnych profilach.

– Pierwszy z nich to oddział biologiczno-matematyczny o profilu medycznym z zajęciami z ratownictwa medycznego. Drugi oddział to klasa, artystyczno-medialna z elementami edukacji teatralnej oraz trzecia – lingwistyczno-geograficzna promująca zdrowy styl życia – podkreśla Ewelina Stasik.

W klasie o profilu medycznym realizowany będzie m.in.: autorski program matematyki i biologii oraz zajęcia z ratownictwa medycznego. Te ostatnie będą prowadzone przy współpracy z Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa.

– W przypadku klasy artystyczno-medialnej proponowane rozszerzenia to język polski plus dwa przedmioty do wyboru: geografia lub historia, a w drugim przypadku język angielski lub WOS. Uzupełniającym przedmiotem będzie psychologia i coaching. Na szeroką skalę prowadzona będzie także współpraca z mediami oraz instytucjami kultury i sztuki – dodaje dyrektor LO.

Z kolei w klasie o profilu lingwistyczno-geograficznym promowany będzie zdrowy styl życia. Duży nacisk ma być kładziony na języki obce, a innowacją pedagogiczną będzie język angielski w biznesie.

– Chciałabym, żeby była to szkoła na miarę XXI wieku. Chcemy stawiać na ucznia, który będzie u nas rozwijał swoje pasje, a nauczyciel będzie dla niego partnerem i mentorem – zaznacza Ewelina Stasik.

Orlik przy ul. Kalagi w Sosnowcu - fot. arch.
Orlik przy ul. Kalagi w Sosnowcu – fot. arch.

Atutem nowego sosnowickiego liceum ma być baza dydaktyczna. – Szkoła posiada znakomicie wyposażone pracownie przedmiotowe, multimedialne, a także strefę ciszy i relaksu oraz wygodną stołówkę. Ponadto dysponujemy świetnym zapleczem sportowym. Przy szkole znajduje się orlik, posiadamy też siłownię i dwie sale gimnastyczne – wymienia dyrektor Stasik.

Czy tworzenie nowego liceum w Sosnowcu ma sens?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...