Władze Jaworzna podpisały umowę na dofinansowanie unijne do projektu Miejskiego Centrum Integracji Transportu. Za 25 mln zł powstanie tu pierwsza w Polsce, bezkolizyjna velostrada.

Dofinansowanie projektu Miejskiego Centrum Integracji Transportu wynosi 16 milionów złotych. Nowa dwujezdniowa droga dla rowerów i pieszych połączy Osiedle Stałe i Os. Podłęże ze Śródmieściem. W śladzie drogi zabudowane zostaną dwie kładki i jeden tunel, dzięki temu jaworznicka velostrada stanie się bezkolizyjna.

Velostrada w Jaworznie - fot. mat. pras.

Będący już w budowie drugi odcinek velostrady połączy centrum z dzielnicą Ciężkowice przez Jeziorki. Trzeci odcinek – również w trakcie realizacji – połączy centrum z dzielnicą Bory. W tym etapie zostaną wykorzystane już wybudowane drogi dla rowerów łączące dzielnice Bory z Jeleniem.

W ramach projektu zostanie też przebudowany Plac Górników. Na tym terenie powstanie zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Obiekt będzie wyposażony również w zaplecze socjalne z prysznicami i szatnią.

– Takie rozwiązanie da mieszkańcom możliwość dojazdu do centrum miasta, pozostawienie roweru i dalszą podróż autobusem. Wcześniej będzie można wziąć prysznic i zostawić ubrania w specjalnej szafce – mówili nam przed dwoma miesiącami pracownicy jaworznickiego magistratu.

Velostrada w Jaworznie - fot. mat. pras.

To jednak nie koniec udogodnień dla fanów jednośladów. W mieście pojawi się także 200 rowerów publicznych, które będzie można wypożyczać w 20 miejscach.

Przypomnijmy, że prace nad rowerową rewolucją rozpoczęły się już w 2014 roku. Jaworznicka velostrada to pierwsza tego typu droga w kraju (10 km dróg dla rowerów, dwie kładki i jeden tunel). Będzie ona bezkolizyjna, posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, którzy chcieliby wzdłuż trasy rowerowej poruszać się między dzielnicami.

Cały projekt wart jest około 25 milionów złotych. Jego realizacja zakończy się w 2019 roku.

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

  1. Fajne przedsięwzięcie, ale prawdziwy sukces będzie dopiero wtedy gdy rowerem będzie można dojechać z Jaworzna do Mysłowic lub Sosnowca.

  2. Warto pamiętać że Jaworzno to też Zagłębie, tyle że Krakowskie! Ale za to i jedno i drugie Zagłębie to Zachodnia Małopolska 🙂

        • Tak, „geniuszu” wiedzy, poza tym tylko że pół Jaworzna przez wieki wchodziło w skład starostwa będzińskiego a drugie pół do klucza sławkowskiego. A obecnie jest to jeden okręg wyborczy i jedna diecezja. A to że jedno i drugie to Małopolska to już zupełny drobiazg 😉

  3. Jaworzno ma niewiele wspólnego z Zagłębiem a dzięki temu,że mądrzy mieszkańcy przy urnach bardzo dawno temu odsunęli od władzy potskomuchów a kilka lat temu popapranych to coś się u nich dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here