Ikona kobiecej piłki nożnej w Polsce, Irena Półtorak, zostanie patronką niedawno wybudowanego ronda u zbiegu ulic Gospodarczej i Grota-Roweckiego w Sosnowcu.

Sosnowiec chce upamiętnić Irenę Półtorak. Jej imieniem ma być nazwane nowo wybudowane rondo u zbiegu ulic Gospodarczej o Grota-Roweckiego. Decyzję w tej sprawie podejmą podczas najbliższej sesji sosnowieccy radni.

Z inicjatywą uhonorowania zmarłej w 2013 roku Ireny Półtorak wyszli działacze Czarnych Sosnowiec. – To dzięki niej powstała sekcja piłki nożnej w naszym klubie, który w późniejszych latach odnosił największe sukcesy w kraju i do dziś jest najbardziej utytułowanym klubem w Polsce. Składa się na to dwanaście Mistrzostw Polski i jedenaście zdobytych Pucharów Polski – przypominają działacze sosnowieckiego klubu.

Irena Półtorak przez wielu nazywana jest ikoną kobiecej piłki nożnej w Polsce. W 2009 roku jako jedyna kobieta w Polsce otrzymała Diamentową Odznakę, czyli najwyższe odznaczenie PZPN. Zdobyła również tytuł „Trenera Roku” w jednym z plebiscytów Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Irena Półtorak, podobnie jak słynna Pola Negri, pochodziła z Lipna. – Jestem tak jak słynna Apolonia Chałupiec, później znana jako Pola Negri z Lipna i tak jak ona trafiłam do Sosnowca – żartowała przy każdej okazji. W Sosnowcu wyszła za mąż za Czesława Półtoraka, piłkarza AKS Niwka Sosnowiec. Przez prawie 20 lat była kierowniczką kobiecej piłkarskiej reprezentacji Polski oraz wieloletnim członkiem Wydziału Piłkarstwa Kobiecego PZPN i przewodniczącą Wydziału Piłki Kobiecej Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Nowe rondo w mieście już działa. To jednak nie koniec prac w tym miejscu