Jeszcze przed wakacjami na Braci Mieroszewskich, w okolicy hali sportowej, powstanie interaktywne przejście dla pieszych. To kolejne miejsce w Sosnowcu, dzięki któremu piesi będą czuli się bezpieczniej.

W Sosnowcu powstanie interaktywne przejście dla pieszych. – W Sosnowcu to już reguła, że w trakcie inwestycji, przejścia dla pieszych są remontowane tak, aby stały się jeszcze bezpieczniejsze. Nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony niektórych kierowców, ale warto pamiętać, że kierowcą się bywa, a pieszym jest każdy. Tym razem jednak zajmiemy się samym przejściem dla pieszych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chodzi o przejście na ulicy Braci Mieroszewskich, tuż obok hali sportowej. W pierwszej kolejności powstanie dokumentacja projektowa, a ta ma być gotowa na wiosnę. Dopiero wtedy firma wejdzie w teren. Tuż obok znajduje się kilkanaście firm, duże osiedle, park, a także przystanki autobusowe. W tym miejscu widoczność pieszego jest ograniczona i dochodziło już do kilku, niebezpiecznych sytuacji, w których poszkodowany mógł być pieszy.

Co obejmuje przebudowa? Przejście zostanie doświetlone, a w jezdni zamontowane zostaną aktywne punktowe elementy świetlne. – Ważnym elementem będzie system aktywacji ruchu w obrębie przejścia. Czujnik ma za zadanie detekcję osoby znajdującej się przed przejściem dla pieszych, włączenie zsynchronizowanych świateł oznakowania poziomego i pionowego, a następnie ma się wyłączyć po 2-3 sekundach od zejścia z przejścia pieszego – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

przejście dla pieszych
Przejście Braci Mieroszewskich – fot. UM Sosnowiec

W pobliżu będą zainstalowane także dwa urządzenia pomiaru, które na tablicy będą wyświetlały prędkość nadjeżdżającego samochodu. Na przejściu będzie także działał system złożony z aplikacji, która po zainstalowaniu na telefonie komórkowym i połączeniu z czujnikami, automatycznie wyświetla komunikat informujący o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Koszt inwestycji to niewiele ponad 150 tysięcy złotych.

Będzie to kolejne przejście w mieście, które zostało zmodernizowane dla poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowo doświetlone przejścia znajdują się m.in. na ulicy Orlej, Powstańców, Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego, Baczyńskiego, Grota Roweckiego, Blachnickiego czy Teatralnej. Kolejne pojawią się m.in. na ul. Wawel, Mikołajczyka, Lenartowicza oraz 1 Maja. Miasto także zrealizowało tzw. wyniesione przejścia dla pieszych, choćby na Staropogońskiej, Moniuszki czy Wysokiej.

W ostatnich latach w mieście pojawiły się nowe sygnalizacje świetlne (Grota-Roweckiego, Baczyńskiego, Będzińska) na przejściach, ale też zawężone został ruchliwe drogi (Orla i 11 Listopada). Na tym nie koniec, bo na kilku przejściach, m.in. Orląt Lwowskich, Wojska Polskiego, Hubala-Dobrzańskiego, Będzińska i innych, pojawiło się nowe oznakowanie z żółtym tłem odblaskowym.

CZYTAJ TAKŻE:

Sosnowieckie przejście dla pieszych z dodatkowym oświetleniem