Kolejne przejście dla pieszych w Sosnowcu stanie się bezpieczniejsze. Tym razem chodzi o jedno z przejść na Braci Mieroszewskich, które będzie miało ciekawe rozwiązania.

Kolejne przejście dla pieszych doczeka się remontu, który poprawi bezpieczeństwo i komfort pieszych, bo jak podkreślają sosnowieccy urzędnicy kierowcą się bywa, a pieszym jest każdy.

– Docierały do nas sygnały od mieszkańców Zagórza, że przejście w okolicy hali sportowej jest szczególnie niebezpieczne. Tuż obok znajduje się kilkanaście firm, duże osiedle, park, a także przystanki autobusowe. W tym miejscu widoczność pieszego jest ograniczona i dochodziło tutaj już do kilku, niebezpiecznych sytuacji, w których poszkodowany mógł być pieszy – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Co zmieni się na przejściu? – Przede wszystkim zostanie doświetlone, będzie aktywne, a część chodnika w jego rejonie zostanie przebudowana. Zainstalowane zostaną urządzenia systemu automatycznego pomiaru prędkości, aby kierowca, ale też przechodnie wiedzieli, z jaka prędkością nadjeżdża samochód. Pojawi się także innowacyjny system STOP PHONE. Dzięki niemu, każdy kto będzie miał specjalną aplikację na swoim smartfonie, otrzyma ostrzeżenie o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych – wylicza prezydent.

przejście dla pieszych
Przejście Braci Mieroszewskich – fot. UM Sosnowiec

Szacunkowy koszt to 300 tysięcy złotych. Miasto otrzymało na ten cel 200 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2021. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Bezpieczeństwo pieszych

Będzie to kolejne przejście w mieście, które zostało zmodernizowane dla poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowo doświetlone przejścia znajdują się m.in. przy ulicy Orlej, Powstańców, Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego, Baczyńskiego, Grota Roweckiego, Blachnickiego czy Teatralnej.

Miasto zrealizowało także tzw. wyniesione przejścia dla pieszych, jak na ul. Staropogońskiej, Moniuszki czy Wysokiej. W ostatnich latach pojawiły się nowe sygnalizacje świetlne (Grota-Roweckiego, Baczyńskiego, Będzińska) na przejściach, ale też zawężone zostały ruchliwe drogi (Orla i 11 Listopada).

Na tym nie koniec, bo na kilku przejściach, m.in. Orląt Lwowskich, Wojska Polskiego, Hubala-Dobrzańskiego, Będzińska i innych pojawiło się nowe oznakowanie z żółtym tłem odblaskowym.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Niebezpieczne przejścia na Pogoni zostaną doświetlone. Wcześniej zwężono jezdnię