Święto Szlaku Zabytków Techniki obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Przemysłowe historie połączą nas ponownie 8 czerwca.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe.

W tym roku świętowanie potrwa dłużej, bo trzy dni i rozpocznie się 7 czerwca tradycyjnym rozruchem maszyn, a zakończy 9 czerwca „Niedzielą u przemysłowca”. Motywem przewodnim tegorocznego święta będzie bal, Indu-bal. Wydarzenie odbędzie się 8 czerwca w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa. Pełny program Industriady poznamy 23 maja.

– Świętujmy razem, bo to nasze wspólne dziedzictwo. Wszyscy jesteśmy przemysłowcami – postaci z historii, ludzie Szlaku i publiczność festiwalu. Od Częstochowy przez Bielsko-Białą po Żywiec, od Gliwic do Dąbrowy Górniczej, od Tarnowskich Gór do Rybnika. INDU-bal – wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki połączy przeszłość z przyszłością w pomarańczowym karnawale u progu lata. Muzyka zabrzmi przy szybowej wieży, w podziemiach kopalń czy w fabrycznych halach. Feeria barw rozjaśni sztolnie, fabryki i osiedla robotnicze. Rytm do tańca wybijać będzie drukarska prasa, tłoki maszyny parowej czy jadąca kolej wąskotorowa – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy podziwiać będą mogli 3 obiekty zaprzyjaźnione: Stację Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzę Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz teren osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku. Do obchodów dołączy także 7 obiektów pałacowych, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a są nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Oficjalne otwarcie odbędzie się w tym roku w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, która tego dnia przemieni się w zadziwiającą fabrykę ruchu i barw. Piątkowy wieczór w ramach tradycyjnego rozruchu maszyn będzie można spędzić podczas imprez organizowanych przez Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląski oraz Szyb Maciej w Zabrzu.

9 czerwca, podczas „Niedzieli u przemysłowca”, swoje drzwi otworzy odwiedzającym aż 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji. Będzie można je zwiedzać z przewodnikiem lub samemu przechadzać się po pałacowych korytarzach. Nie zabraknie pokazów dawnych strojów, tańców czy dworskich zwyczajów. Pasjonaci muzyki będą mogli posłuchać różnych gatunków w wyjątkowych wnętrzach magnackich rezydencji. Dla osób, które potrzebują kreatywnego działania zaplanowano warsztaty, gry i zabawy. Do tego projekcje filmowe, wystawy lub plenery malarskie.

Finał festiwalu odbędzie się 8 czerwca o godz. 21.30 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Specjalnie na ten dzień przygotowano wyjątkowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo. Tylko podczas finału święta Szlaku Zabytków Techniki uruchomiona zostanie muzyczno-optyczna maszyneria wieży wyciągowej szybu Warszawa. W produkcji energii pomoże Maciej Obara, kompozytor napisanego specjalnie na ten wieczór utworu, Nikola Kołodziejczyk, czuwający nad procesem jej wytwarzania, zespół Pasimito i Orkiestra Dęta Silenzio z Woli.