Przed nami 12. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Podczas zaplanowanej na sobotę, 11 września, Industriady czeka 341 niesamowitych wydarzeń.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie Industriady promuje się kulturę industrialną jako wyróżniający atrybut regionu i atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego.

W ramach tegorocznej edycji będzie w czym wybierać. Przygotowano 341 wydarzeń, w aż 38 obiektach, w 25 miastach, które warto odwiedzić. A to wszystko tylko w 1 dzień! Finał, w technicznym brzmieniu i z przytupem, odbędzie się w Zabrzu.

Technika. To Was zaskoczy!

Tegoroczna edycja Industriady daje możliwość wspólnego poznawania tajemnic świata techniki. Ewolucja, zmiany, przełom, na ziemi, pod ziemią i w powietrzu. To będzie tematem nadchodzących wydarzeń.

– Jak z technicznego punktu widzenia wykorzystywane są cztery żywioły? Dlaczego żarówka się pali? Czy technika bez obecności człowieka spełni swoje zadania? Na te pytania i wiele innych będziemy odpowiadać, będziemy bawić i będziemy zaskakiwać – zapowiadają organizatorzy.

Industriada w Czeladzi

Industriada, tradycyjnie już, zawita do Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 od wystawy malarstwa Jolanty Kuśmierskiej „Wojna Światów”. Chwilę wytchnienia zapewni też wystawa fotografii Beaty Orłowskiej „Kobieta o kobietach”.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Dla nich przygotowano m.in. Maszynoland, czyli industrialny plac zabaw, a także warsztaty i zabawy. – Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy m.in. warsztaty, animacje, gry, konkursy oraz doświadczenia i pokazy dla dzieci i młodzieży. Będzie cyrkowa parada maszyn zrobionych samodzielnie, wspólne tworzenie maszyn i kształtów z balonów oraz warsztaty kreatywne z klocków LEGO – wymieniają organizatorzy.

Ponadto, przez cały dzień będzie można zwiedzać budynek obecnej galerii „Elektrownia” z zabytkowymi urządzeniami takimi, jak generator „Wanda”, przetwornice czy pulpit sterowniczy.

Zwieńczeniem tegorocznej Industriady będzie koncert zespołu GOORA wraz ze spektaklem i pokazem świetlno-wizualnym. Muzyka z hybrydowego gatunku chillout ambient electronic rock z elementami charakterystycznych dźwięków i odgłosów, jakie mogły być wydawane przez pracujące maszyny ulokowane w byłej elektrowni oraz w innych obiektach byłej KWK „Saturn” dodadzą prawdziwego uroku całemu wydarzeniu.

Industriada w Dąbrowie Górniczej

Po raz kolejny Święto Szlaku Zabytków Techniki zawita także do Dąbrowy Górniczej. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Miejskim „Sztygarka”, gdzie odbędą się liczne atrakcje, takie jak: warsztaty dla dzieci i liczne zabawy, rekonstrukcje i pokazy oraz zwiedzanie kopalni, parku historyczno-militarnego oraz muzeum.