Natura w przemyśle – to motyw przewodni tegorocznej Industriady, która odbędzie się później niż zwykle, bo wczesną jesienią. Święto Szlaku Zabytków Techniki obejmie 36 obiektów w 23 miejscach.
Impreza zaplanowana jest na 26 września, a po raz pierwszy w jej historii głównym operatorem szlaku poprzemysłowych perełek regionu będzie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Industriada obejmie 36 obiektów w 23 miejscach. Z uwagi na sytuację epidemiczną potrwa jeden dzień.
Hasłem tegorocznej Industriady jest „Natura w przemyśle”. – Te światy zawsze się przenikały. Są sobie bliższe niż mogłoby nam się to wydawać. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter naszego regionu są nierozłączne: wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników – przekonuje Monika Pojda-Dziekońska, zastępca dyrektora SCK – Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, wchodzącego w skład Szlaku Zabytków Techniki.
W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim. Tradycyjny rozruch maszyn i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa z uwagi na epidemię koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że nie wydarzy się nic specjalnego. Jak zawsze – będzie huk, para i… kolorowy dym.
W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie. Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia. W tym zabytkowym obiekcie zostaną także zaprezentowane zbiory kolekcji „Barwy Śląska”.
Industriada w Zagłębiu
Każdy z obiektów, biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki, przygotował dla odwiedzających wyjątkowe atrakcje. Co przygotowały zagłębiowskie miasta? Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” przybliży historię górnictwa węgla kamiennego w Czeladzi, byłej kopalni „Saturn” oraz historię byłej elektrowni i jej parku maszynowego. Miłośników przemysłowych historii zachwycą jednak nie tylko industrialne walory, takie jak zachowane w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia, ale również architektura obiektu.
Kopalnia „Ćwiczebna Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej to również ważny punkt na szlakowej mapie dla wszystkich pasjonatów techniki – powstała ona jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica. W tym roku uczestnicy będą także mogli zobaczyć specjalną geologiczną ekspozycję muzealną, która nawiązuje do tegorocznego motywu przewodniego imprezy.
Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie internetowej.
Darmowa komunikacja
Industriadę jak co roku wspiera województwo śląskie. Uczestnicy będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji, aby dostać się do wszystkich atrakcji, m.in. za pośrednictwem Kolei Śląskich lub komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego. Pociągami KŚ dojedziemy bezpłatnie, pobierając wcześniej bezpłatne bilety w kasach lub bezpośrednio u kierownika pociągu.