W tym roku muzeum w Sosnowcu obchodzi 35-lecie działalności. Z tej okazji, tylko do końca października, podziwiać można wystawę pt. „Kolekcja. Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu 1985-2020”.

Zaczęło się w roku 1985. W Pałacu Schoena powstał Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. 10 lat później placówka została przejęta przez sosnowiecki samorząd i wpisana do rejestru kultury Gminy Sosnowiec. Od tej pory funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury.

– Misją naszej instytucji jest zachowanie dla przyszłych pokoleń, zakorzenionego w tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, dziedzictwa kulturowego Sosnowca, a także budowanie więzi jego mieszkańców wokół wspólnych wartości – wyjaśniają przedstawiciele sosnowieckiej placówki.

Tylko do końca października podziwiać można wystawę pt. „Kolekcja. Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu 1985-2020”. – Chcemy opowiadając o muzeum, o jego roli w zachowaniu i promocji lokalnego dziedzictwa, pokazać różnorodne zabytki z zakresu archeologii, historii i kultury miasta a także sztukę i związanych z regionem artystów, wybrane skarby skrywane w naszych magazynach – podkreślają pracownicy muzeum.

Dwanaście sezonów badawczych w Zagórzu a także innych dzielnicach Sosnowcu pozwoliło nam pozyskać zabytki dokumentujące najstarsze dzieje miasta. Pamiątki historyczne: mapy, plany, dokumenty zakładowe i urzędowe, dyplomy cechowe, pocztówki, sztandary i mundury, tableau pracownicze, a także szczególna perełka w zbiorach – judaika, pozwalają prześledzić rozwój gospodarczy i społeczny miasta, jego wielokulturową przeszłość.

Obraz mieszkańców utrwalony w fotograficznym atelier dokumentują liczne zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych i codziennego życia sosnowiczan. Pejzaż industrialny Sosnowca, odtworzony w sposób symboliczny w jednej z sal wystawowych, uzupełniają prace sosnowieckich artystów, odzwierciedlające jego atmosferę i wyjątkowość.

Nie sposób opowiadać o muzeum i mieście bez podkreślenia roli artystów z nim związanych. W „Galerii Zakładowej” zaprezentowano grafiki Mariana Maliny, Wandy Zbyszewskiej, Stanisława Gawrona, a w „Galerii Sztuki Współczesnej” prace najwybitniejszych polskich artystów z sosnowieckim rodowodem m.in.: Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Andrzeja S. Kowalskiego czy Jakuba Zima.