W poniedziałek, 24 maja, hokejowe Zagłębie Sosnowiec rozpoczęło przygotowania do nowego sezonu Polska Hokej Ligi.

Hokeiści Zagłębia wrócili do treningów. W poniedziałkowych zajęciach uczestniczyli głównie polscy zawodnicy, którzy złożyli podpisy pod kontraktami. Zagraniczni hokeiści dołączą, gdy tylko klub sfinalizuje formalności związane z ich pobytem w Polsce.

Z pierwsza drużyną do sezonu będzie się przygotowywać również dwóch juniorów: wychowanek Michał Nowak (rocznik 2003) oraz Rosjanin z polskim paszportem – Denis Gawriłow, który od sezonu 2020/2021 grał w UKS w CLJ i MHL.

Zagłębie obecnie trenuje w miejscu rozmrożonej tafli, ale będzie również korzystać z innych miejskich obiektów. – Najtrudniejszy okres przygotowań przed nami. Ten pierwszy tydzień będzie taki wprowadzający z jednym treningiem. Później będziemy trenować już dwa razy w ciągu dnia. Przed nami okres przejściowy w czasie, którego dojeżdżać będą kolejni zakontraktowani zawodnicy. Czeka nas sześć tygodni pracy – przekazał Grzegorz Klich, trener sosnowiczan.

Hokeiści Zagłębia Sosnowiec wrócili do treningów – fot. Sławomir Bomba

Transfery. Kto przychodzi, kto odchodzi?

Klub ze Stadionu Zimowego intensywnie pracuje nad budową zespołu na nowy sezon. W Sosnowcu nowe kontrakty podpisali m.in. Michał Czernik, Michał Naróg, Marcel Kotuła, Szymon Luszniak, Aleksandr Wasiljew, Jakub Blanik, Kamil Sikora, Michał Domogała, Mariusz Piotrowski, Andrej Dubinin, Dominik Kasprzyk, Michaił Syrojeżkin, Tomasz Kozłowski, Iwan Rybczik, Armen Khoperia, Kacper Opiłka i Jewgienij Nikiforow. Podpisy pod umowami złożyli także Michał Bernacki i Aleksander Gniewek, czyli zawodnicy, którzy od najmłodszych lat związani są z sosnowieckim klubem.

Do Zagłębia po przerwie wraca również Dominik Nahunko. Zawodnik w trakcie poprzedniego sezonu opuścił sosnowiczan i dołączył do GKS-u Katowice. Mógł wtedy skupić się jedynie na grze w hokeja, a nie również na pracy zawodowej. W zespole z Katowic rozegrał 34 spotkania, w których zdobył dwie bramki i dwie asysty. Do listopada 2020 roku grając w Zagłębiu Nahunko w 15 pojedynkach strzelił 6 bramek i trzykrotnie asystował.

Hokeiści Zagłębia Sosnowiec wrócili do treningów – fot. Sławomir Bomba

Nowym obrońcą Zagłębia został Białorusin Nikita Mickiewicz, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy białoruskiej drużyny Junost Mińsk. W 35 spotkaniach zdobył jedną bramkę, a przy czterech asystował.

– Bardzo się cieszymy, że podpisaliśmy kontrakt z Nikitą. To bardzo dobry zawodnik i będzie dla nas dużym wzmocnieniem. Jestem pewien, że będzie niezwykle wartościowym zawodnikiem dla nas jak i całej ligi – przekazał Piotr Majewski, dyrektor sportowy hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Z GKS-u Tychy do Sosnowca przyszedł Jarosław Rzeszutko. Napastnik ze śląskim klubem wywalczył cztery mistrzostwa kraju. Do ekipy ze Stadionu Zimowego dołączył również Martin Przygodzki, który przez ostatnie sezony reprezentował barwy Re-Plast Unii Oświęcim. W ekipie biało-niebieskich rozegrał 111 ligowych spotkań, w których strzelił 23 gole,a przy kolejnych 38 asystował.

Działacze Zagłębia nie przedłużyli kontraktów z Łukaszem Rutkowskim, który kończy z grą ale nie ma zamiaru kończyć z hokejem, Adamem Jaskólskim, który postanowił skupić się na pracy zawodowej, Aleksandrem Rodionowem, który wybrał grę w Rosji, a także Tomaszem Kulasem, Andrzejem Stojkiem, Imantsem Lescovsem, Magnussem Jakobsonsem oraz Rusłan Baszyrow, który wybrał drużynę aktualnych mistrzów Polski – JKH GKS Jastrzębie.

Hokeiści Zagłębia Sosnowiec wrócili do treningów – fot. Sławomir Bomba

Plan sparingów Zagłębia

Poznaliśmy też wstępny plan sparingów sosnowiczan. Na tę chwilę podopieczni Grzegorza Klicha mają rozplanowane sześć spotka kontrolnych. Zagłębiacy zagrają m.in. z Energą Toruń (12 i 19 sierpnia), Tauronem Podhale Nowy Targ (17 sierpnia i 3 września), GKS-em Katowice (20 i 24 sierpnia). W planach są też mecze z GKS-em Tychy oraz Re-Plast Unią Oświęcim.

Hokeiści Zagłębia Sosnowiec wrócili do treningów – fot. Sławomir Bomba

Aktualna kadra Zagłębia Sosnowiec (stan na 25 maja 2021):

Bramkarze: Michał Czernik, Marcel Kotuła.

Obrońcy: Michaił Syrojeżkin, Nikita Mickiewicz, Michał Naróg, Szymon Luszniak, Aleksander Gniewek, Michał Domogała, Armen Khoperia, Kacper Opiłka.

Napastnicy: Aleksandr Wasiljew, Iwan Rybczik, Andrej Dubinin, Tomasz Kozłowski, Michał Bernacki, Jakub Blanik, Kamil Sikora, Mariusz Piotrowski, Dominik Kasprzyk, Jarosław Rzeszutko, Martin Przygodzki, Jewgienij Nikiforow, Dominik Nahunko.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Działacze hokejowego Zagłębia budują skład na nowy sezon

FOTO: Sławomir Bomba