Pierwszy z trzech sosnowickich autobusów elektrycznych wyjechał na trasę w kwietniu 2018 roku. Łącznie mają na liczniku przejechanych pół miliona kilometrów.

Sosnowiecki PKM użytkuje trzy 12-metrowe autobusy elektryczne wyprodukowane przez Solaris Bus and Coach. – Gdy pierwszy z naszych autobusów pokonał barierę 100 tysięcy kilometrów mówiłem, że wykorzystujemy je przez 7 dni w tygodniu, po około 21 godzin. Nic się nie zmieniło, nadal są w niemal ciągłej eksploatacji. Jesteśmy bardzo z nich zadowoleni – tłumaczy Piotr Drabek, dyrektor techniczny w PKM Sosnowiec.

Autobusy, były pierwszymi tego typu pojazdami jeżdżącymi pod szyldem ówczesnego KZK GOP, a teraz ZTM. Firma za trzy sztuki zapłaciła w sumie 7,6 mln zł.

W ciągu najbliższych miesięcy flota „elektryków” w PKM Sosnowiec powiększy się o 14 kolejnych, w tym 5 będzie 18-metrowych, a pozostałe 12-metrowe. Powstanie również infrastruktura potrzebna do ich obsługi, w tym 3 ładowarki pantografowe oraz 8 ładowarek przewodowych typu plug-in.

Zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Sosnowiecki PKM jest jednym z 13 podmiotów, który otrzymał fundusze. W sumie jest to blisko 30 milionów złotych netto dofinansowania, co stanowi 85 proc. całego, wartego prawie 36,5 mln zł, projektu.