W poniedziałek, 15 kwietnia w szkołach odbędą się kolejne egzaminy. Sprawdzą one wiedzę ósmoklasistów.

Egzamin ósmoklasisty, który rozpoczyna się w poniedziałek, przebiegnie w zagłębiowskich miastach bez zakłóceń. Mimo trwającego strajku pracowników oświaty, udało się skompletować składy egzaminacyjne.

– Dyrektorzy szkół skompletowali składy zespołów nadzorujących i w ten sposób bez przeszkód powinni przeprowadzić egzaminy – tłumaczą włodarze zagłębiowskich miast.

Egzamin rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa 120 minut. We wtorek, uczniowie ósmych klas zmierzą się z matematyką. Na rozwiązanie zadań będą mieli 100 minut. Trzeciego dnia odbędzie się egzamin z języków obcych, który potrwa 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty – Język polski

Podwójny rocznik

Wprowadzenie egzaminu ósmoklasisty jest wynikiem wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat i stopniowego wygaszania gimnazjów, które przestaną istnieć od najbliższego roku szkolnego.

W tym roku naukę kończą ostatni rocznik gimnazjalistów i pierwszy rocznik klas ósmych szkół podstawowych. Będą oni walczyli o miejsca w ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, czyli liceów, techników, szkół branżowych.

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna – uczniowie, zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Opieka zapewniona

Na czas strajku kontynuowana jest specjalna oferta miejskich placówek kulturalnych i sportowych (aż do 17 kwietnia, do czasu przerwy świątecznej). Miasta i podległe im instytucje podczas strajku nauczycieli dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować negatywne skutki protestu dla dzieci/uczniów i ich rodziców – podkreślają zagłębiowscy włodarze.

CZYTAJ TAKŻE:

Strajk nauczycieli a egzamin maturalny. Brak ocen może wywołać prawdziwy chaos