Czeladź to pierwsze miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, które wybudowało tężnię solankową. Już wkrótce powstanie tam drugi tego typu obiekt. Tym razem w parku Grabek.

Pod koniec ubiegłego roku w Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa. Znajduje się ona przy ulicy Krótkiej w dzielnicy Piaski. – Tężnia jest niewielka bo chcemy najpierw sprawdzić jak taki obiekt sprawdzi się w naszym mieście i jakie będzie zainteresowanie wdychaniem solanki przez naszych mieszkańców. Jeżeli pomysł się sprawdzi, a mieszkańcy chętnie będą korzystać z przysparzającej zdrowia inhalacji solankowej, to w kolejnej kadencji wybudujemy w naszym mieście albo jeden duży obiekt w którymś z parków, albo trzy średniej wielkości w każdej części miasta – mówił nam wtedy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Mieszkańcom spodobały się lecznicze uroki niewielkiej budowli i tłumnie korzystają ze zdrowotnych walorów najlepszej w Polsce solanki z Zabłocia. Urzędnicy postanowili więc pójść za ciosem i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku nowa tężnia pojawi się w parku Grabek.

Jak zapowiada burmistrz Zbigniew Szaleniec, będzie ona większa od tej zlokalizowanej na skwerze przy ulicy Krótkiej. – Wielu mieszkańców ucieszy fakt, że podjąłem decyzję by zrealizować wniosek, który skierowali do mnie niedawno radni Jolanta Moćko, Marcin Gadecki i Andrzej Mentel, a wcześniej także Patryk Trybulec, by jeszcze w tym roku postawić na Grabku, tężnię solankową. Ponieważ jest to wniosek radnych jestem przekonany, że na poniedziałkowej sesji, Rada Miasta przegłosuje przesunięcie środków na ten cel – poinformował Zbigniew Szaleniec.

– Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to pod koniec wakacje, spacerując po Grabku, będziemy mogli słuchając szumu płynących strumyków, skorzystać także z inhalacji solankowej nowej tężni. Zapowiadam też, że to nie ostatnia atrakcja jaka pojawi się w najbliższych latach, w naszym najpiękniejszym parku – dodaje burmistrz Czeladzi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu tężnia solankowa. W regionie będą kolejne