Rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych z rządem nadal trwają, nie wiadomo jednak jak się zakończą, dlatego zagłębiowskie miasta przygotowały specjalną ofertę kulturalną i sportową dla dzieci i młodzieży.

W Sosnowcu, na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje, takie jak: Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie, Teatr Zagłębia, Muzeum w Sosnowcu, Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek Sielecki, Miejski Klub „Maczki”, Miejski Klub im. Kiepury, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Ognisko Pracy Pozaszkolnej będą otwarte dla uczniów. Swoją pomoc zadeklarowały również Wyższa Szkoła „Humanitas” oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W przypadku szkół i przedszkoli, w których nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, dyrektor placówki zorganizuje, w miarę możliwości, zajęcia świetlicowe dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki we własnym zakresie. Darmowe zajęcia przygotowano dla kilkuset dzieci i młodzieży w różnym wieku.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby w tym czasie rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić opieki swoim pociechom mogli spokojnie pracować. Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pieczę nad właściwym skoordynowaniu opieki nad dziećmi zapewnią urzędnicy, którzy – w razie potrzeby – zajmą się również ewentualnym transportem między placówkami przy wsparciu PKM-u Sosnowiec. Władze miasta podjęły także decyzję o zorganizowaniu pomocy, z której będą mogli skorzystać pracownicy Urzędu Miejskiego. Rodzice, którzy nie mogą zapewnić swoim pociechom opieki podczas strajku mogą przyprowadzić dzieci do pracy.

– Apelujemy także do innych instytucji i przedsiębiorców, aby również spróbowali zorganizować opiekę dla dzieci swoich pracowników – wyjaśnia Zbigniew Byszewski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Również Dąbrowa Górnicza i podległe miastu instytucje podczas zapowiedzianego na najbliższy poniedziałek strajku nauczycieli nie mogą pozostać bierne. Szanując prawo do strajku przysługujące pedagogom, władze miasta przygotowały zajęcia, podczas których najmłodsi mieszkańcy będą mieli zapewnioną opiekę.

– Dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć skali zapowiadanego protestu, ponieważ udział w strajku jest dobrowolny i dopiero w poniedziałek okaże się, ilu nauczycieli faktycznie do niego przystąpi. Na dzień dzisiejszy na 56 jednostek oświatowych w mieście jedynie w 6 przedszkolach i jednej szkole podstawowej numer 28 strajk nie uzyskał wymaganej większości w referendum i się nie odbędzie – wyjaśnia Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Z pomocą w opiece nad uczniami przyjdą miejskie instytucje kultury i sportu, które przygotowują specjalną ofertę zajęć dla dzieci na czas trwania protestu nauczycieli. Zajęcia odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Nemo, Centrum Sportu i Rekreacji, Pałacu Kultury Zagłębia, Muzeum Miejskim „Sztygarka”, Dąbrowskich Wodociągach oraz Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

O zminimalizowanie negatywnych skutków protestu dla dzieci/uczniów i ich rodziców zadba także Będzin, gdzie miejskie instytucje kultury i sportu przygotowały specjalną ofertę zajęć dla dzieci na czas trwania protestu nauczycieli w dniach 8 – 10 kwietnia.

– Z zaniepokojeniem obserwuję aktualną sytuację w oświacie. Nie jestem zwolennikiem strajków w szkołach i przedszkolach, ale rozumiem determinację pracowników oświaty, ich oczekiwania poprawy sytuacji materialnej – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. – Miasto Będzin – podobnie jak wszystkie inne jednostki samorządu terytorialnego w Polsce – nie jest stroną tego sporu. Mając jednakże świadomość, że skutki ewentualnego strajku dotkną najmłodszych mieszkańców naszego miasta, podjąłem szereg działań mających na celu ich zminimalizowanie – dodaje.

W opiece nad uczniami i wychowankami będzińskich szkół podstawowych i przedszkoli zaoferowały: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna i jej filie, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Teatr Dormana, Ośrodek Kultury oraz Muzeum Zagłębia.

W Czeladzi, gdzie zamiar wzięcia udziału w strajku zadeklarowali nauczyciele wszystkich pięciu szkół, burmistrz zadeklarował możliwość przyjścia z dzieckiem do pracy.

– Podjąłem decyzję, że wyrażę zgodę na to, by wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, zakładów i spółek, którzy nie będą mieli z kim zostawić swoich dzieci, będą mogli przyjść z nimi do pracy poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. –  Apeluję też do dyrektorów innych czeladzkich i nie tylko czeladzkich zakładów pracy, aby wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, stworzyć też możliwość przyjścia z dziećmi do pracy. Jeżeli strajk będzie się przedłużał, zorganizujemy też we wszystkich naszych placówkach kultury i sportu dodatkowe zajęcia dla dzieci – dodał.

CZYTAJ TAKŻE:

Strajk nauczycieli. Jak potoczą się rozmowy z rządem?

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Apeluję do rodziców dzieci których szkoły odstąpią od wykonywania swoich obowiązków, o składanie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektorów tych placówek, bądź przez konkretnych „nauczycieli”!

  2. Nie rozumiem dlaczego na przykład biblioteka, że mają pracować za nauczycieli, bo tam będą wciśnięte dzieci. Jedni strajkują a drudzy mają za nic robić? Pracownicy biblioteki nie mają przygotowania pedagogicznego, bo to nie jest wykształcenie potrzebne do pracy w bibliotece. To jest wykroczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here