Z powodu pandemii tegoroczne będą inne niż dotychczasowe. Nie będzie tłumów oraz barwnych jarmarków, ale atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie.

BĘDZIN

Z myślą o najmłodszych przygotowano konkurs fotograficzny. – Pokaż nam jak spędzasz dzień dziecka, uwiecznij to na zdjęciu i wyślij na adres: konkurs@um.bedzin.pl – zachęcają przedstawiciele będzińskiego urzędu.

W treści maila należy dopisać następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek, kontakt telefoniczny oraz adres zamieszkania oraz zgodę rodziców na udział w konkursie.

Czasu jest niewiele dlatego spieszcie się – macie czas do 2 czerwca do godziny 20.00. Nagrodą jest publikacja zdjęcia na łamach Aktualności Będzińskich i na portalu społecznościowym oraz nagrody niespodzianki dla każdego uczestnika.

DĄBROWA GÓRNICZA

W trakcie trwającej pandemii Dzień Dziecka obchodzony będzie online. Z tej okazji Pałac Kultury Zagłębia oddaje najmłodszym swój profil w serwisie społecznościowym. Przez cały dzień będą publikowane na nim materiały wideo (i nie tylko), które dzieci stworzyły podczas pałacowych warsztatów. Będą spektakle, filmy krótkometrażowe, wystawy sztuki i bajki – wszystko co stworzone przez dzieci dla dzieci.

Dodatkowo, na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej również będzie się działo. Emisja spektaklu Teatru Gry i Ludzie, pokaz warsztatów kuglarskich Pana Pedra, emisja specjalnego odcinka cyklu „Biblioteka Czyta Dzieciom”. Warto śledzić również ten profil 1 czerwca.

SOSNOWIEC

Sosnowiecki Tydzień Dziecka w tym roku odbędzie się w innej formule. W ramach akcji „Pokoloruj Sosnowieckie Parki” najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli mogli rysować kredą kolorowe rysunki na parkowych alejkach.

– Od 30 maja do 5 czerwca oddajemy w ręce dzieciaków sosnowieckie alejki parkowe, na których mogą narysować kredą obrazki przedstawiające dziecięce marzenia. Najlepsze prace nagrodzimy hulajnogami i gadżetami miejskimi – zachęca Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać na alejce parkowej kredowy obrazek. Następnie zrobić jego zdjęcie oraz przesłać do 5 czerwca na adres mailowy: obywatelski@um.sosnowiec.pl.

Warto pamiętać, że rysunki można wykonać jedynie w wymienionych lokalizacjach: park im. Kuronia w Kazimierzu, park Środula, park Sielecki, skwer Narutowicza/Klimontowska, park z Kamieniem (Milowice), park Dietla, skwer „Inki” (Pogoń), park Kępa (Zagórze), plac Papieski, park im. Wandy Malczewskiej (Klimontów), park Szybowa/Dybowskiego (Niwka), skwer przy ul. Białej Przemszy (Bór), Stawiki, skwer „Zorza” (Porąbka), Kalinowa – skwer koło kościoła (Dańdówka), park im. Włodzimierza Mazura (Juliusz) oraz skwer ul. Krakowska koło placu zabaw (Maczki).

Ponadto, 1 czerwca specjalnie dla najmłodszych zagra Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Usłyszeć ją będzie można o 16:00 na Stawikach oraz o 17:00 w parku Sieleckim. Nie zapomniano również o dzieciach przebywających w Centrum Pediatrii. Z myślą o nich Teatr Zagłębia przygotował spektakl „Republika marzeń”, który podziwiać będą mogli z okien budynku.

Premierowy pokaz odbędzie się 1 czerwca, właśnie na terenie Centrum Pediatrii. A to nie koniec zaplanowanych atrakcji. Do obchodów tego wyjątkowego dnia dołączy także Fundacja Dr Clown, która przygotowała pokaz baniek mydlanych, pokaz sztuczek oraz malowanie transparentu.

KOLEJE ŚLĄSKIE

Koleje Śląskie aktywnie włączają się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. 1 czerwca o godzinie 16:00 na portalu społecznościowym przewoźnika odbędzie się transmisja online ze zwiedzania bazy w Katowicach przy ul. Raciborskiej.

– W tym roku ze względu na sytuację z koronawirusem zwiedzanie będzie się odbywało wirtualnie. Ma to jednak swoje plusy. Jesteśmy dzięki temu w stanie zgromadzić przy wspólnym zwiedzaniu więcej osób niż gdyby całość odbywała się na dotychczasowych zasadach – mówią przedstawiciele Kolei Śląskich. – Zapraszamy do żywego uczestnictwa w całym wydarzeniu. Dla wszystkich widzów dostępny będzie czat podczas którego będzie można zadawać pytania naszym ekspertom – dodają.