Biskup Grzegorz Kaszak udzielił wiernym z diecezji sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty 31 grudnia, czyli w sylwestra.

Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki udzielił wiernym dyspensy od przestrzegania postu w sylwestra, który w tym roku przypada w piątek. Dzięki temu katolicy będą mogli w noc sylwestrową hucznie bawić się i spożywać pokarmy mięsne.

– Z uwagi na charakter piątku przypadającego na dzień 31 grudnia 2021 roku, który dla wielu w tym roku jest dniem wolnym od pracy i dniem odpoczynku, dla dobra duchowego wszystkich wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym tego dnia na terenie diecezji sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty – napisał w oświadczeniu ks. Grzegorz Kaszak.

Warto podkreślić, że zgodnie z zasadami kościoła katolickiego we wszystkie piątki w roku obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Wstrzemięźliwość dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia.