Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej prowadzi postępowanie w sprawie księdza wikariusza, który miał „dotykać oraz głaskać po pupie” uczennice ze szkoły podstawowej. Duchowny został zwolniony ze szkoły oraz zawieszony w obowiązkach wikariusza.

Do zdarzenia doszło w Szkole Podstawowej nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej. Dyrekcja placówki otrzymała od uczennic informację o nieodpowiednim zachowaniu duchownego. Z ich relacji wynikało, że ksiądz głaskał i dotykał je po pośladkach. Postępowanie jest prowadzone w sprawie i nikomu nie przedstawiono zarzutów.

To zaniepokoiło dyrekcję szkoły, która od razu przeprowadziła rozmowy z dziewczynkami, pedagogami oraz z duchownym. W konsekwencji ksiądz zakończył współpracę ze szkołą, gdzie pracował tylko miesiąc. Sprawę bada prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej.

Oświadczenie kurii

O sprawie poinformowano również diecezję sosnowiecką, która wydała oświadczenie w tej sprawie. – Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oświadcza, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji w związku z domniemanymi nadużyciami wobec nieletnich byłego księdza wikariusza z Dąbrowy Górniczej, zostało wszczęte kościelne postępowanie wyjaśniające. Kuria diecezjalna w Sosnowcu deklaruje współpracę z prokuraturą w powyższej sprawie – czytamy w oświadczeniu.

Wobec księdza, do czasu wyjaśnienia sprawy, zastosowano środki zaradcze, przewidziane obowiązującym prawem kościelnym: zawieszenie w obowiązkach wikariusza, nakaz zamieszkania poza parafią oraz odsunięcie od pracy i kontaktów z dziećmi i młodzieżą.