Biskup Grzegorz Kaszak został zakażony koronawirusem. Ordynariusz diecezji sosnowieckiej czuje się dobrze.

Biskup Grzegorz Kaszak został zakażony koronawirusem. O jego stanie zdrowia poinformowało w czwartek, 25 lutego, biuro prasowe diecezji sosnowieckiej. – Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u biskupa Grzegorza Kaszaka dało wynik pozytywny – przekazał ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego diecezji sosnowieckiej.

Jak czuje się biskup? – Biskup Grzegorz czuje się dobrze i prosi o modlitwę w swojej intencji. Módlmy się o zdrowie również dla wszystkich chorych kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich naszej diecezji – dodaje ks. Przemysław Lech.

Biskup Grzegorz Kaszak – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Biskup Grzegorz Kaszak – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Kim jest biskup Grzegorz Kaszak?

Biskup Grzegorz Kaszak urodził się w 1964 roku w Choszcznie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). W 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa diecezjalnego – Kazimierza Majdańskiego – w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Szczecinie.

W 1990 roku rozpoczął w Rzymie studia doktoranckie z teologii moralnej na prowadzonym przez Opus Dei Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Doktorat obronił w roku 1998, a w latach 1992-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Następnie powierzono mu funkcję rektora Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Jesienią 2007 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

4 lutego 2009 roku został ustanowiony biskupem sosnowieckim. 28 marca 2009 roku odbył ingres do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, gdzie przyjął święcenia biskupie z rąk prymasa Polski, kard. Józefa Glempa oraz współkonsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza i abp. Stanisława Nowaka.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Rodziny.