Sławków otrzyma metropolitalne wsparcie na realizację trzech projektów, związanych z ograniczaniem niskiej emisji.

Miasto otrzyma ponad 1,2 mln zł z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Najwięcej, bo prawie 940 tys. zł trafi z budżetu metropolii na termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury. To inwestycja współfinansowana z funduszy europejskich.

Drugim z zadań, jakie wsparte zostanie środkami metropolitalnymi będzie wymiana pieca węglowego na nowoczesne ogrzewanie gazowe w budynku urzędu przy ulicy Łosińskiej. Na dachu budynku pojawią się panele fotowoltaiczne, co pozwoli na oszczędności z zużyciu energii elektrycznej. Do tego zadania GZM dołoży ponad 218,5 tys. zł. Reszta, czyli ponad 88 tys. zł, pochodzić ma z budżetu miasta.

Dofinansowanie uzyskała też termomodernizacja budynku przyszłego klubu malucha przy ulicy PCK 9. Na termomodernizację obiektu metropolia przekaże 70 tys. zł. Wartość całej inwestycji przekracza 477 tys. zł. Środki na stworzenie klubu malucha, poza dofinansowaniem GZM, pochodzić będą z ministerialnej dotacji i budżetu miasta.

– Dzięki tym zadaniom pozbywamy się dwóch dużych pieców węglowych z centrum Sławkowa, ponadto uzyskamy oszczędności na zużywanej energii elektrycznej w publicznych budynkach przy Łosińskiej i Miejskim Ośrodku Kultury. Pozyskane z budżetu metropolii dofinansowanie pozwala nam również zmniejszyć wysokość planowanego kredytu na inwestycje w tym roku – podkreśla Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.