Ponad 1,35 mln zł dofinansowania otrzyma Sławków z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pieniądze przeznaczone zostaną na realizację pięciu inwestycji.

Metropolitalny Fundusz Solidarności to specjalna pula przeznaczona dla gmin wchodzących w skład związku, która została rozdysponowana na realizację inwestycji dla nich najważniejszych. W wielu miejscach zdecydowano, że środki te przeznaczone zostaną m.in. na budowę dróg, centrów przesiadkowych czy rewitalizację przestrzeni publicznych.

Włodarze Sławkowa zdecydowali, że ponad 1,35 mln złotych dofinansowania zostanie przeznaczone na realizację pięciu zadań, które pozytywnie wpłyną, zarówno na lokalną społeczność, jak i całą metropolię.

– Wartość wszystkich projektów, jakie opracowaliśmy, a które zrealizujemy w tym roku dzięki finansowemu wsparciu metropolii, przekracza 2 mln zł. Tym samym zwiększamy nasz budżet na inwestycje niemalże o połowę – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Zadbają o otoczenie

Pierwszy z dofinansowanych projektów zakłada zagospodarowanie przestrzeni w otoczeniu zrewitalizowanego budynku przy Małym Rynku 9. W miejscu tym pojawią się m.in. elementy małej architektury, ledowe podświetlenie, przestrzeń wystawiennicza czy niewielka scena wraz z zadaszeniem. Zakończenie realizacji projektu to październik.

Prace przy ruinach zamku

Drugi z projektów zmieni oblicze otoczenia ruin zamku biskupów krakowskich. Projekt zakłada przeprowadzenie do połowy października prac wokół ruin zamku w Sławkowie mających na celu podniesienie jego wartości kulturowej, historycznej i turystycznej. Dzięki zaplanowanym pracom, miejsce ma stać się przyjaźniejsze zwiedzającym.

Uliczne oświetlenie

W ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności dofinansowane zostanie również wykonanie nowoczesnego, ekologicznego oświetlenia ulicy Stawki. Zastosowanie oświetlenia ulicznego LED pozwoli znacznie zredukować koszty zużycia energii oraz eksploatacji. Również to zadanie ma zostać ukończone w październiku.

System dla przedsiębiorców

Czwarty z projektów ułatwi życie mieszkańcom i przedsiębiorcom, którzy będą chcieli w prosty sposób rozliczać swoje należności wobec urzędu miasta. To drugi etap, rozpoczętego w 2017 roku projektu, który zakłada udostępnienie przez urząd miasta nowego kanału komunikacji.

Wspomniany system skierowany jest do mieszkańców i przedsiębiorców zainteresowanych dostępem do informacji o własnych zobowiązaniach wobec urzędu wraz z możliwością obsługi opłat za te zobowiązania online. Projekt obejmuje zakup sprzętu informatycznego i aplikacji wraz z usługą ich wdrożenia. Jego realizacja zakończy się w pierwszej połowie roku.

Przebudowa schroniska

Z funduszu skorzysta też Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Sławkowie. W ramach współfinansowanego przez metropolię projektu, urząd miasta zaplanował jego przebudowę tak, by odpowiadał najnowszym standardom ochrony przeciwpożarowej. Jest to duży sukces gminy.

– Warto pamiętać, że Sławków jest jedną z najmniejszych gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zajmujemy trzydzieste ósme miejsce pod względem wielkości z czterdziestu jeden gmin. To pokazuje, że warto było podjąć wysiłki zmierzające do włączenia miasta do metropolii – podkreśla burmistrz Adamczyk.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Przebudują część połączenia S86 z centrum

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. Pewnie niewielu mieszkańców Sławkowa tutaj zagląda, ale chciałem podzielić się swoim pomysłem komunikacyjnym. Zamiast minibusów 949 i 959 miasto mogłoby się postarać o zakup autobusu z niską podłogą, tak aby niepełnosprawni, mieszkańcy z dzieckiem w wózku czy dużym bagażem również mogli korzystać z komunikacji. Moim zdaniem wystarczyłaby jedna linia autobusowa, kursująca obecną trasą minbusa 959: Sławków Rynek – Miedawa Tartak, ale przedłużoną dalej przez Dębową Górę, Staszówkę, Niwę do Burek, by zastąpić linię 949. Rozkład powinien być tak dobrany, aby na Niwie pod schroniskiem można było się przesiadać na linię 49. Kilka kursów takiej nowej linii mogłoby być przedłużonych także z Rynku przez Olkuską do Zakładu Wyrobów Metalowych, a może nawet do Kuźniczki, gdzie turysta ze schroniska mógłby się przesiąść na 606 i podjechać do Błędowa.
  Sławków nie ma też żadnej linii autobusowej łączącej z Sosnowcem…

 2. Przyłączyć do Sosnowca, będzie i miło i wygodnie i turystycznie.
  Linia autobusowa zapewne pojawi się po zjednoczneniu.

  • Po co? Głupi pomysł.
   Sławków nie ma połączenia z Sosnowcem, bo to małe miasto z małym budżetem i chyba nie stać ich na opłacenie kolejnej linii autobusowej.
   Trzeba jednak przyznać, że brak takiego połączenia to duża niedogodność. Sosnowiczanie nie mogą łatwo dostać się do miejsca gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i pochodzić po lesie. Kto to widział, aby do miasta które jest za miedzą, trzeba było jechać z Sosnowca z przesiadką przez Dąbrowę tracąc sporo czasu.
   Pamiętam, że kiedyś na obrzeża Sławkowa dojeżdżał autobus 28, ale go wycofali, bo droga była w fatalnym stanie.

   • Jeśli chodzi o zwykłą ucieczkę od sosnowieckiego zgiełku i pochodzenie sobie po lesie – wystarczy podjechać na Stare Maczki. Kiedyś w 622 były nawet wymontowywane tylne siedzenia, aby rowerzyści mogli tam przewieźć jednoślady. A teraz, w dobie masowego posiadania samochodów, niedzielny wypad na Jurę czy w Beskidy nie stanowi problemu, kto by tam się tłukł autobusami. Widać to po dzisiejszej darmowej komunikacji dla kierowców, z której mało kto korzystał.

    • Tak po lesie z piwkiem, a potem do auta. Maczki ok, ale ile razy można „zwiedzać” to samo miejsce? Sławków jednak daje większe możliwości wypicia browara w terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here