Poseł PiS Wojciech Szarama oskarża trzech prezydentów o działanie na szkodę metropolii. Czy będzie interwencja rządu?

We wtorek, 13 marca, Wojciech Szarama na antenie Radia Katowice zapowiedział możliwą interwencję rządu w sprawie metropolii. Chodzi o pieniądze, a dokładnie o Fundusz Solidarności.

Zdaniem posła PiS fundusz ten to rozdawanie pieniędzy niezgodnie z ustawą i statutem. – Pieniądze, które przychodzą do metropolii mają być pieniędzmi na rozwój infrastruktury drogowej, na planowanie przestrzenne, a nie na to, żeby rozdawać te pieniądze tym gminom, które są najbardziej spolegliwe wobec zarządu metropolii – powiedział w porannej rozmowie na antenie Radia Katowice.

Zmowa trzech prezydentów?

Poseł Szarama zarzucił prezydentom Gliwic, Sosnowca i Tychów zmowę i rozgrywanie metropolii pod swoje dyktando. – To widać gołym okiem, to widać nawet po wypowiedziach tych prezydentów. Ten sojusz – on dalej istnieje – prezydent Gliwic, prezydent Sosnowca i prezydent Tychów, którzy zawarli taką swoistą koalicję po, żeby wybrać swoich ludzi do zarządu (G-ZM), oni nie są zainteresowani wzmocnieniem metropolii, bo nie są zainteresowani wzmocnieniem pozycji Katowic – uznał poseł.

Zdaniem posła PiS, Zygmunt Frankiewicz, Arkadiusz Chęciński i Andrzej Dziuba chcą zabezpieczyć swoje własne interesy. – Kolejne ruchy, które są robione w metropolii, w zarządzie metropolii, jasno wskazują, że ci ludzie nie chcą nowego otwarcia, nie chcą dobrej zmiany, tylko chcą zabezpieczyć swoje własne małe interesy – ocenił.

Będzie interwencja rządu?

Pytany, czy wobec tego możliwa jest interwencja rządu w działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wojciech Szarama odpowiedział, że interwencja rządu „jest wskazana”. – Rząd będzie musiał rozmawiać z prezydentami i z zarządem metropolii o tym, w jaki sposób realizować, a nie w jaki sposób prawo obchodzić – powiedział.

Poseł zasugerował, że zarządowi G-ZM być może będzie musiał pomóc minister infrastruktury. – Jeśli nie zobaczymy zasadniczych zmian, zasadniczej poprawy w funkcjonowaniu komunikacji to myślę, że minister infrastruktury powinien pomóc zarządowi metropolii, żeby ten problem w jakiś sposób rozwiązać – powiedział na antenie Radia Katowice.

Jest odpowiedź prezydenta Sosnowca

Zdaniem prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego poseł Prawa i Sprawiedliwości „stracił kontakt z rzeczywistością”. – Z pozycji sejmowej ławy można stracić kontakt z rzeczywistością, ale nie sądziłem, że wspieranie mniejszych gmin można uznać za kolesiostwo. To kolejna próba zawłaszczenia samorządu przez centralne planowanie – napisał na Twitterze.

Przy okazji prezydent Chęciński zaapelował do posła Szaramy o tzw. kolej metropolitalną. – Panie pośle, marzę o Pana interwencji u ministra infrastruktury. Może w końcu zrobi Pan coś dla mieszkańców naszego regionu i upomni się o fundusze na kolej metropolitalną? – dodał Arkadiusz Chęciński.

Czy popieracie zakaz handlu w niedziele?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...